Obyvatelia Slovenska minú v rámci Európskej únie podľa prieskumu Eurostatu na knihy a tlač najvyšší podiel zo svojho priemerného príjmu, až 2,1 percenta. Nemec vytiahne z peňaženky 1,6 a Poliak 1,4 percenta zo zárobku.

Pritom podľa iného prieskumu si u nás knihy kupuje len tretina obyvateľov a pravidelne číta len desatina Slovákov. Je to paradox. Možno Slováci knihy po kúpe darujú alebo sa prieskumy mýlia. Jedno je však isté: teória aj prax potvrdzujú, že kto číta, býva úspešnejší a bohatší. Čím viac číta, tým je úspešnejší.

Nie div, že takí bohatí a vplyvní ľudia ako Bill Gates, Warren Buffett či Elon Musk sú vášniví čitatelia, ktorí s knihou v ruke trávia more času.

„Čítanie je môj obľúbený spôsob, ako uspokojiť svoju zvedavosť,“ píše B. Gates vo svojom blogu o knihách, kde každý rok odporúča päť najlepších. W. Buffett trávi čítaním aj päť hodín denne, E. Musk ako dieťa čítaval desať hodín každý deň, dnes zhltne jednu knihu za týždeň. 

Aj úspešní na Slovensku veľa a radi čítajú. Opýtali sme sa čo a prečo

Ivana Molnárová
Zdroj: MICHAL SMRČOK

„Vždy máme na výber, ako zareagujeme. Či ako obeť alebo ako tvorca.“
Ivana Molnárová

„Každý rok prečítam niekoľko desiatok kníh,“ hovorí pre TREND výkonná riaditeľka portálu Profesia Ivana Molnárová.

„Kniha Good to Great od Jima Collinsa bola pre mňa bibliou pri mojich začiatkoch v riadiacich pozíciách. Vnímala som, ako málo stačí, aby firma zlyhala, a naopak, ako veľa závisí od lídra, hodnôt a toho, či veci, ktoré robíme, dávajú zmysel,“ vyznáva šéfka Profesie a dodáva, že práve číta štvrtý diel e-knihy Rozhovory s Bohom.

„Je tam veľa odpovedí aj na dnešnú situáciu na Ukrajine. Núti ma to zostať v strede, nepodľahnúť kolektívnemu strachu a skôr hľadať riešenia, ako pomôcť.“

Čitateľom TRENDU odporúča titul Máme na výber od psychologičky Edith Egerovej. „Ide o silný príbeh autorky, ktorá prežila koncentračný tábor, ako sa dostávala z roly obete a ako s tým pracovala. Silný odkaz pre nás je, že vždy máme na výber, ako zareagujeme. Či ako obeť alebo ako tvorca. Aj dnes máme možnosť rozhodnúť sa.“

Jannis Samaras
Zdroj: archív J. Samarasa
Jannis Samaras

„Z môjho pohľadu knihy nič nenahradí.“
Jannis Samaras

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa