Slovensko sa pre Ukrajincov stáva čoraz menej len tranzitnou krajinou. Ich záujem o prácu však v prvých týždňoch konfliktu brzdila slovenská legislatíva. Zlepšenie situácie sľubuje nový predpis, označovaný aj ako lex Ukrajina. Ten podľa advokáta Miloša Kvasňovského musel reagovať na skutočne neštandardnú situáciu. Napriek tomu je formulovaný jasne, a tak sa podnikatelia jeho uplatňovania nemusia obávať.

Pred dvoma týždňami poslanci Národnej rady SR v skrátenom legislatívnom konaní schválili lex Ukrajina. Zareagovali politici na vzniknutú situáciu dosť rýchlo?

Od začiatku ozbrojeného konfliktu prešlo približne sedem týždňov, pričom príliv utečencov z Ukrajiny sa začal prakticky okamžite. Komplexnejšiu legislatívnu úpravu tak zodpovední mohli prijať určite skôr. Netreba však zabúdať, že už koncom februára prijali v súvislosti so situáciu na Ukrajine zákon o mimoriadnych opatreniach. Legislatívna reakcia preto prišla viac-menej okamžite. Dnes už teda možno hovoriť o lex Ukrajina II, reagujúcom na bezprecedentnú situáciu, ktorá v našich podmienkach nemá obdobu. Preto si myslím, že zákonodarca si uvedomil potreby osobitného zákona okamžite, no príprava jeho obsahu a zodpovedné posúdenie dôsledkov vyžadovali určitý čas. Buďme teda vďační za úpravu, ktorú už máme a na ktorej môžeme ďalej stavať.

Ako nový právny predpis hodnotíte z odborného hľadiska?

Lex Ukrajina, respektíve zákon o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine, hodnotím jednak ako advokát a jednak ako zamestnávateľ. Považujem ho za nevyhnutnú právnu úpravu, ktorá sa snaží reagovať na doteraz identifikované aj budúce potreby. Preto naň majú nadväzovať podzákonné a vykonávacie predpisy. Nevylučujem však ani potrebu jeho ďalšej úpravy po tom, čo sa začne aplikovať v praxi. No ako som už spomenul, je zložité pripraviť zákon na riešenie situácií, s ktorými naša spoločnosť doteraz našťastie nebola konfrontovaná.

Zlepší lex Ukrajina pracovné prostredie na Slovensku?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa