Médiami aktuálne rezonuje fotografia z Marsu, na ktorej je zobrazený otvor v skale pripomínajúci vstup do skalného obydlia ako vystrihnutý zo série Hviezdnych vojen. Vzhľadom na nehostinné podmienky na Marse je nájdenie aktívneho života málo pravdepodobné, no táto scéna aspoň na chvíľu upriamila pozornosť na niečo iné než na vojnu na Ukrajine a ďalšie globálne problémy.

História človeka siaha ďaleko do minulosti. Prví predkovia súčasného človeka sa objavili už pred miliónmi rokov. Podľa predpokladu uznávaných demografov Toshiko Kaneda a Carla Hauba sa za ostatných 200-tisíc rokov narodilo a zomrelo približne 109 miliárd ľudí.

Podľa dát OSN momentálne na Zemi žije 7,95 miliardy ľudí. To znamená, že aktuálne žijúci ľudia reprezentujú 6,8 percenta všetkých ľudí, ktorí kedy chodili po Zemi. Samozrejme, metodika nepočíta s ľuďmi, ktorí žili pred viac ako 200-tisíc rokmi, ktorých zahrnutie by zásadne štatistiky nezmenilo vzhľadom na predpokladanú extrémne nízku populáciu v dávnej minulosti.

Vedec Max Roser sa pozrel na to, koľko ľudí sa ešte narodí, ak by sa ľudstvo malo dožiť ďalších 200-tisíc rokov. Ak sa populácia v budúcnosti stabilizuje na úrovni 11 miliárd (približná projekcia OSN) a priemerný obyvateľ sa dožije 88 rokov, po našej Zemi bude chodiť najbližších 200-tisíc rokov ďalších 25 biliónov ľudí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa