Európa sa spamätáva z biblických záplav, ktoré budú mať na svedomí stovky obetí. Severozápad Spojených štátov amerických zasa zažíva vlnu rekordných horúčav. Extrémne teploty sa objavujú aj za polárnym kruhom a spôsobujú požiare na Sibíri. Cez Česko sa preháňa tornádo a nad Atlantikom sa formujú hurikány rekordne skoro. Globálne otepľovanie sa prejavuje náhle a prudko. Nikto si nemôže byť istý, kedy a v akej sile sa prejaví. 

WA 3 Erdorf - Na snímke zaplavený dom v nemeckej obci Erdorf 15. júla 2021.  Vo viacerých regiónoch Nemecka vyhlásili pre prudké dažde a záplavy núdzový stav. Mimoriadne zasiahnutá je spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko - v meste Altena prišiel v stredu o život hasič, ktorý sa podľa polície utopil pri záchranárskych prácach. FOTO TASR/AP 

Žena s dáždnikom kráča okolo hasičských áut po zaplavenej ulici v meste Erkrath, spolkovej krajine Severné Porýnie-​Vestfálsko na západe Nemecka v str
Neprehliadnite

Máte dobre poistený dom? V 21. storočí na tom bude záležať čoraz viac

Európske záplavy

Nad západnou časťou Nemecka, ktoré susedí s Belgickom, Luxemburskom a Holandskom, sa v prvej polovici júla sformovala oblasť nízkeho tlaku vzduchu. Horúce počasie spôsobilo, že sa nad stovkami kilometrov územia rýchlo vyparovala voda z jazier, riek a pôdy a v atmosfére sa kumulovala. Niekoľko dní pred neblahou udalosťou európska agentúra pre počasie varovala pred možnými extrémnymi záplavami. Jej modely ukazovali, že úrovne riek môžu výrazne stúpnuť, málokto však očakával, že záplavy naberú až biblický rozmer.

Nemecku nepomohli ani systémy skorého varovania, pozostávajúce zo siete senzorov, ktoré merajú výšku hladiny vody v riekach v reálnom čase. Najväčším problémom bol objem dažďa, ktorý dopadol bezprecedentne rýchlo. V niektorých oblastiach napršalo za deň až 90 milimetrov zrážok a takmer rovnako aj ďalší deň. Toľko vlahy na krajinu nespadlo doteraz nikdy v zaznamenanej histórii. Dôvod je jednoduchý: oblasť nízkeho tlaku vzduchu bola obklopená oblasťou vysokého tlaku vzduchu, ktorá mu bránila v pohybe. Kým letné búrky sa nad krajinou preženú, táto nad ňou ostala visieť dva dni.

Kanadské peklo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa