Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a americký prezident Joe Biden v Bruseli oznámili, že obe strany sa zaviazali spolupracovať na podpore energetickej bezpečnosti Európy a udržateľne znižovať energetickú závislosť Európy od Ruska investovaním do prechodu na čistú energiu

Vo vyhlásení uviedli, že USA sa budú usilovať o zabezpečenie dodatočného objemu skvapalneného zemného plynu (LNG) na trhu EÚ, a to najmenej 15 miliárd kubických metrov v roku 2022 s očakávaným nárastom v budúcnosti. EÚ a USA okrem toho spoločne poskytnú občanom a podnikom v EÚ a partnerských krajinách stabilné, cenovo dostupné, spoľahlivé a čisté dodávky energie.

J. Biden a U. von der Leyenová chcú riešiť núdzovú situáciu a zaistiť dodávky energie nielen pre EÚ, ale aj pre Ukrajinu. Privítali jej integráciu s energetickými trhmi EÚ.

Predstavitelia sa dohodli na vytvorení spoločnej pracovnej skupiny pre energetickú bezpečnosť (TFES) pod vedením zástupcu Bieleho domu a zástupcu šéfky eurokomisie. Zapoja kľúčové zainteresované subjekty vrátane súkromných spoločností, aby sformulovali odporúčania, ktoré v EÚ aj USA znížia dopyt po plyne.

Má tomu pomôcť rýchlejšie zavádzanie technológií čistej energie a inteligentných zariadení či lepšieho verejného obstarávania v tejto oblasti. USA a EÚ sú odhodlané dosiahnuť aj ambicióznu globálnu dohodu o obchode s oceľou a hliníkom, založenú na znižovaní spotreby energie a škodlivých emisií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa