Príležitosť podporiť pandémiou oslabenú ekonomiku a znížiť tlak na domáce verejné financie rýchlejším čerpaním eurofondov ostáva nevyužitá. Európska únia pritom vyšla v ústrety pandémiou zasiahnutým ekonomikám uvoľnením podmienok pre čerpanie.

Vyplýva to z komentára analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska. Priblížili, že na začiatku pandémie malo Slovensko k dispozícii až 9,7 miliardy eur z eurofondov. Významná časť z toho už bola zazmluvnená a mohla sa čerpať.

„V skutočnosti eurofondové výdavky v oblastiach ako regionálny rozvoj, infraštruktúra či vzdelávanie a veda stagnovali. Významnejšia aktivita bola evidovaná len pri financovaní udržania zamestnanosti (kurzarbeit) a v garančných schémach pre úverovanie firiem,“ podotkli analytici.

Otváranie ekonomiky a ani úsilie vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera čerpať eurofondy rýchlejšie zatiaľ podľa  nich nepriniesli želanú zmenu.

Myslíte si, že finančná pomoc štátu firmám počas 3. vlny je dostatočná?
Neprehliadnite

Je finančná pomoc štátu firmám počas 3. vlny dostatočná?

Hlavnou oblasťou alokácie je tá ekonomická, najmä rozvoj dopravnej siete. Počas pandémie sa však zvýšili výdavky aj na pracovnú oblasť a podporu zamestnanosti. Pätina ďalších výdavkov smeruje spoločne do ochrany životného prostredia a vzdelávania.

Pandémia ovplyvnila dynamiku aj účelovú štruktúru čerpania. Spolu s poľnohospodárskymi fondmi sa od začiatku pandémie celkovo vyčerpalo 3,4 miliardy eur prostriedkov EÚ, z toho na covidové opatrenia 0,6 miliardy eur. Na podporu ekonomiky cez dopytové projekty sa využila viac ako polovica.

Štátna pomoc v EÚ zatiaľ v móde covidu

Európska únia chce začať obnovovať pravidlá štátnej pomoci, ktorých platnosť pozastavila počas koronakrízy, do konca júna 2022. Je to o šesť mesiacov neskôr, než sa pôvodne plánovalo. Európska ekonomika sa totiž stále zotavuje zo šoku spôsobeného pandémiou covidu-19.

Fungovanie pravidiel obmedzujúcich štátnu finančnú pomoc firmám v problémoch pozastavila Európska komisia v marci 2020 a umožnila vládam poskytovať urgentnú pomoc svojim ekonomikám. V rámci 670 rozhodnutí tak bola schválená štátna pomoc v celkovej výške troch biliónov eur.

Margrethe Vestagerová
Neprehliadnite

Európska únia na budúci rok obnoví platnosť pravidiel štátnej pomoci

Lex D1/D4 prijmú včas

Národná rada SR neschválila zrýchlený režim na prerokovanie novely zákona, ktorá má pomôcť urýchliť výstavbu diaľnic, ale to nevadí. Minister dopravy Andrej Doležal uviedol, že zmeny v tomto zákone budú pre kľúčovú križovatku D1 s D4 potrebné až na jar.

Novela, ktorú A. Doležal označil ako „lex D1/D4“, má eliminovať odkladný účinok odvolania proti stavebnému povoleniu a rozhodnutiu o zmene stavby pred dokončením. Upravia sa aj práva k vecným bremenám pre vlastníkov infraštruktúrnych vedení z hľadiska ich preložiek či režim kolaudačných konaní.

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) počas mimoriadnej schôdze NR SR k nárastu cien energií v stredu 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Zbabrané križovanie diaľnic by mala vyriešiť zmena legislatívy, pripravuje sa „lex D1/D4“

Severný prúd 2 nechcú povoliť

Nemecký úrad pre siete pozastavil proces certifikácie projektu plynovodu Nord Stream 2. Štruktúra spoločnosti prevádzkujúcej plynovod nie je podľa neho zatiaľ v súlade s nemeckým právom.

Predstavuje to novú komplikáciu pre rusko-nemecký projekt v hodnote desať miliárd eur, z ktorého sa stal geopolitický problém.

Ruské dodávky plynu nestačia na rýchle doplnenie prázdnych európskych zásobníkov. Dôvodom je rastúci dopyt priamo v Rusku a obmedzenie dodávok cez Ukrajinu.
Neprehliadnite

V procese schvaľovania projektu Nord Stream 2 sa objavila nová komplikácia

InoBatu verí aj Rio Tinto

Ťažiarsky gigant Rio Tinto, ktorý je globálnym hráčom vo vyhľadávaní, ťažbe a spracovaní nerastov, investuje do slovenskej technologickej spoločnosti InoBat Auto.

Investícia bude primárne smerovať do prestavby R&D centra a pilotnej linky vo Voderadoch, podporí najmä vývoj ekosystému výroby batérií v Európe. V srbskom Jadare chce firma ťažiť lítium na výrobu milióna batérií ročne.

Na snímke predstaviteľ spoločnosti InoBat Auto Marián Boček počas slávnostného začatia výstavby výskumno-vývojového centra a pilotnej linky na výrobu batérií spoločnosti InoBat Auto vo Voderadoch v stredu 2. júna 2021. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Ťažiarenský gigant investuje do slovenskej spoločnosti InoBat Auto

Rozpočet EÚ je vyrokovaný

Európska komisia privítala politickú dohodu o rozpočte EÚ na rok 2022, ktorú dosiahli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ.

Dohoda sa týka záväzkov vo výške 169,5 miliardy eur a platieb vo výške 170,6 miliardy eur. Rozpočet má zmobilizovať finančné prostriedky na pokračovanie reakcie na koronakrízu a naštartovať udržateľnú obnovu.

WA 29 Kyjev - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová (vľavo) a predseda Európskej rady Charles Michel počúvajú počas summitu vrcholných predstaviteľov EÚ a Ukrajiny v Kyjeve v utorok 12. októbra 2021. FOTO TASR/AP 


European Commission President Ursula von der Leyen, left, listens during a Ukraine EU summit in Kyiv, Ukraine, Tuesday, Oct. 12, 2021. The 23rd summit between the European Union and Ukraine is held in Kyiv. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Európska dvadsaťsedmička sa dohodla na budúcoročnom rozpočte. Bude vyšší, než sa predpokladalo

Niekoľko čísel

 • 1,3 %
  Ekonomika Slovenska si v treťom kvartáli udržala mierne rastúci trend. HDP medziročne vzrástol o 1,3 percenta. Ukázal to rýchly odhad podľa ESA 2010, ktorý zverejnil Štatistický úrad SR. Medzikvartálne sa HDP zvýšil o 0,4 percenta.
 • 6,79 %
  Evidovaná miera nezamestnanosti na Slovensku v októbri klesla na 6,79 percenta. Informoval o tom minister práce Milan Krajniak. Oproti septembru, keď bola miera nezamestnanosti na úrovni 7,09 percenta, ide o pokles o 0,3 bodu.
 • 19 %
  Daň z príjmu pre právnické osoby by sa mohla znížiť z 21 na 19 percent. Hovorí o tom návrh daňovo-odvodovej reformy, ktorú predstavil minister financií I. Matovič. Kompenzovali by to vyššie dane pre banky a oligopoly či dane z dividend.
 • 1 000 €
  Taliansko od januára 2022 znižuje hranicu na platbu hotovosťou z dvetisíc na tisíc eur. Vyššie sumy sa budú dať uhradiť len bezhotovostne, inak hrozí platcovi pokuta až do 50-tisíc eur. Má to obmedziť tieňovú ekonomiku a daňové úniky.
  KK13 Rím - Taliansky premiér Mario Draghi hovorí počas tlačovej konferencie na konci virtuálneho summitu krajín skupiny G20 o Afganistane 12. októbra 2021 v Ríme. FOTO TASR/AP
Italian Premier Mario Draghi meets the journalists during a press conference at the end of a virtual summit of the Group of 20 dedicated to Afghanistan in Rome, Tuesday, Oct. 12, 2021. The European Union announced a 1 billion euro support package in support for the Afghan people on Tuesday but warned that humanitarian aid
  Neprehliadnite

  Pranie špinavých peňazí sa v Taliansku výrazne skomplikuje