Prvenstvo v ňom opäť obhájila Oxfordská univerzita a na druhé miesto poskočila univerzita v Cambridgei, ktorá bola minulý rok na štvrtej priečke. Do prvej desiatky sa ešte dostala Imperial College London. Dôvodom výborného britského umiestnenia sú excelentné vedecké výsledky, ako aj zvýšenie príjmov top univerzít, čo v prípade Oxfordu predstavuje nárast takmer o štvrtinu.

To sa však brexitom zrejme zmení a finančné toky z Bruselu sa zastavia. Oxfordská univerzita čerpá pätinu svojich zdrojov na výskum z európskych fondov a v prípade Cambridgeu je to až štvrtina. Odchodom monarchie z EÚ sa obmedzí aj prílev zahraničných študentov, ktorí sa už dnes cítia v ostrovnej krajine menej vítaní.

Splniť si sen

V Spojenom kráľovstve študuje 1 413 Slovákov. To z britskej monarchie robí tretiu najobľúbenejšiu zahraničnú destináciu slovenských študentov. Viac sa ich zapísalo na vysoké školy už len v Maďarsku (1 893) a, samozrejme, v Českej republike, ktorej patrí s veľkým odstupom prvenstvo (22 922). Vyplýva to zo štatistiky think tanku OBC Transeuropa, ktorú zostavil na základe dát z Eurostatu, UNESCO a OBSE za rok 2015.

Mladí slovenskí záujemcovia o štúdium na britských univerzitách by sa však mali poponáhľať, ak si chcú splniť svoj sen o vzdelaní. Brexitom sa čoskoro všetko zmení a dostať sa cez Lamanšský prieliv už nemusí byť také jednoduché a lacné ako dnes.

„Momentálne sa britské univerzity snažia ešte nabrať čo najviac zahraničných študentov, pretože dnes nikto netuší, ako sa zmenia podmienky od budúceho roka,“ hovorí Peter Iľko, zakladateľ agentúry Injoy, ktorá mladým ľuďom sprostredkováva štúdium v zahraničí. Upozorňuje, že čas sa kráti a termín na podanie prihlášok ešte za súčasných priaznivých podmienok je v januári.

Spojené kráľovstvo je už síce jednou nohou vonku z EÚ, ale stále ešte garantuje európskym občanom nemalé výhody na svojich univerzitách. Majú nárok na rovnakú výšku školného ako britskí študenti. V niektorých prípadoch to môže predstavovať aj deväťtisíc libier ročne, a preto je veľmi dôležité, že slovenskí študenti majú právo 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa