Kvalitu medicínskej starostlivosti zaručuje agentúre New Look Holiday košický partner. „Je lídrom kliník plastickej a kozmetickej chirurgie na Slovensku,“ píše na svojej stránke agentúra. Presný názov zariadenia neuvádza.

Keď TREND napísal na e-mail agentúry v angličtine predstierajúc, že je zahraničná záujemkyňa o liposukciu a úpravu prsníkov, prišla takmer okamžite odpoveď. Žiadali zaslať fotografie predmetných partií tela a vyplniť krátky dotazník.

Britkám operujú prsia, našich pacientov posielajú preč. Zo štátnej kliniky si urobili biznis

Zdroj: Ivan Fleischer

Do troch pracovných dní dostala reportérka presné inštrukcie aj s návrhom dátumu operácie a zmluvy. V nej je uvedené, že agentúra je len sprostredkovateľ a nenesie zodpovednosť za prípadné následky objednaných výkonov. Tú má podľa zmluvy partner – štátna Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice (UNLP).

Klientka má podľa pokynov letieť z Londýna do Košíc, kde ju počká pracovník agentúry. Ten ju odprevadí do apartmánového hotela, v ňom potom strávi niekoľko pooperačných dní potrebných na zotavenie. Zákroku má predchádzať lekárska konzultácia s doktorom Olegom Turkinom, ktorý bude v nemocnici operovať.

Podozrivý biznis

  • Štátna UNLP v Košiciach operuje pacientov zo zahraničia, ktorých posiela súkromná agentúra bez toho, aby mala s nemocnicou uzatvorenú zmluvu.
  • Pacientky zo Spojeného kráľovstva neplatia za výkon v pokladni, ako je to zvykom, ale na klinike počas konzultácie s lekárom.
  • Platby za plastické operácie sú vyššie než oficiálne ceny uvedené v cenníku nemocnice.
  • Klinika plastickej a rekonštrukčnej chirurgie UNLP vykonáva tieto estetické zákroky, kým vážne prípady hradené z poistenia odosiela do iných nemocníc.

Platbu za výkon, ktorú orientačne určili na zhruba päťtisíc eur, treba odovzdať na tomto stretnutí. „Platí sa po predoperačných testoch pri osobnej konzultácii s chirurgom,“ potvrdzuje agentúra. Nasleduje ospravedlnenie, že sa nedá platiť kartou, iba „cash“, a pridávajú rady, kde si libry zameniť za eurá v čo najlepšom kurze.

„Platí sa po predoperačných testoch pri konzultácii s chirurgom. Cash.“

Na celom prípade sú podozrivé hneď tri veci. Ide najmä o spôsob platby. V štátnych nemocniciach samoplatca uhrádza výkony v pokladnici, ktorá mu vydá doklad o zaplatení. Ten slúži nielen pre pacienta, ale aj pre účtovníctvo nemocnice. Otázne je tiež, kam idú všetky peniaze, keďže 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa