Zároveň medzi prvými ohlásil svoju kandidatúru a začal tak kampaň. Ako s najväčšími jeho súpermi sa počíta so súčasným predsedom Pavlom Frešom a starostom bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolfom Kusým. Záujem o kreslo majú aj ďalší, viacerí v čase uzávierky TRENDU kandidatúru ešte zvažovali.

M. Ftáčnik medzi favoritmi

M. Ftáčnik oznámil svoje ambície už v marci, zverejnil už aj svoj volebný program. Dôraz kladie na štyri oblasti – dopravu, vzdelávanie, sociálne veci a prepojenie hlavného mesta so zvyškom kraja. „Bratislavský kraj je osobitý oproti ostatným v tom, že Bratislava ako hlavné mesto má silné postavenie, keďže jej obyvatelia tvoria až 70 percent všetkých obyvateľov kraja,“ tvrdí v programe.

Uvádza, že napríklad susedné metropoly Praha či Viedeň sú krajom v hraniciach mesta. Bratislava by takým nemala byť. „Pri tomto názore vychádzam z toho, že okresy Malacky, Pezinok a Senec sú tak silne naviazané na Bratislavu – a Bratislava na ne –, že keby boli začlenené do Trnavského kraja, tak by to bolo na škodu pre ne aj pre hlavné mesto,“ tvrdí M. Ftáčnik.

Jeho šance stať sa županom odhadujú analytici ako vysoké, napriek tomu, že žiadny relevantný prieskum o preferenciách doposiaľ nikto nezverejnil. Niektorí kandidáti si ho však dali urobiť, podľa neoficiálnych výsledkov M. Ftáčnik vedie, ale jeho percentuálny náskok nie je až taký vysoký, aby ho nemohol prekonať R. Kusý alebo P. Frešo, ktorí za ním majú nasledovať, prípadne iný kandidát, ktorý ešte prekvapí.

M. Ftáčnik môže byť prijateľný pre ľavicového voliča, ale aj tých, ktorí volia pravicové strany. Má totiž imidž nekonfliktného politika, ktorý nie je pošpinený žiadnym škandálom. Napriek tomu, že pôsobil v strane SDĽ, ktorej nástupcom je Smer-SD, sa tiež dlhodobo profiluje ako nezávislý kandidát a nežiada o podporu žiadnu stranu.

Takto sa uchádzal aj o post primátora Bratislavy. V meste, ktoré sa vníma ako bašta pravice, sa stal primátorom v roku 2010. So samosprávnou politikou má skúsenosti, lebo predtým si ju vyskúšal na stoličke starostu Petržalky. Pre M. Ftáčnika sú zrejme župné voľby aj poslednou možnosťou, ako udržať svoju kariéru verejného funkcionára.

Bratislavský kraj má šťastie. Extrémisti v ňom zatiaľ nebodujú

Pavol Frešo Zdroj: SITA/Peter Maďar

P. Frešo ako župan nepohorel

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa