Bratislavské Letisko M. R. Štefánika vykázalo za minulý rok, ktorý ešte nepoznačila koronakríza, stratu takmer 4,4 milióna eur. Jeho kumulovaná strata vysoko presahuje hranicu 60 miliónov, čo je takmer trojnásobok ročných tržieb. V tejto zlej situácii sa letisko ocitlo napriek pravidelným štátnym dotáciám.

Oveľa menšie letisko v Košiciach je od roku 2012 nepretržite v zisku. Maličkým slovenským letiskám v Poprade, Sliači či Piešťanoch sa už tak nedarí, ich straty sú však v porovnaní s bratislavským rádovo nižšie. O dlhoročnom raste čistého zisku viedenského letiska nad vlaňajšiu hranicu 175 miliónov ani nehovoriac.

Pandémia len prilieva olej do ohňa a vyhliadky letiska na lepšie hospodárenie v tomto roku sú vylúčené. Dopyt po lietaní je na historických minimách a koronavírus zasiahol letecký sektor takmer najviac zo všetkých. Aktuálna predikcia celkových výnosov letiskovej spoločnosti signalizuje v tomto roku pokles v dôsledku pandémie o 59 percent oproti pôvodnému plánu na rok 2020.

Letisko trápi úver

Vlaňajšia strata je najhorší výsledok od roku 2015. Dovtedy sa ju darilo znižovať a generálny riaditeľ letiska Jozef Pojedinec ju plánoval stlačiť pod hranicu 900-tisíc eur. To sa mu ani zďaleka nepodarilo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa