Ministerstvo zdravotníctva malo podľa plánov vybrať súkromného partnera projektu do konca februára. Je koniec marca a ukončenie verejného obstarávania je v nedohľadne.

Prípravy za 3,2 milióna

Podľa rezortu zdravotníctva minulý mesiac prebehlo tretie kolo súťažného dialógu so štyrmi uchádzačmi, počas ktorého prebrali prvý návrh koncesnej zmluvy. Podľa hovorcu ministerstva Petra Bublu by mali nasledovať minimálne ďalšie dve kolá dialógov.

„Úspešný uchádzač bude známy až po skončení verejného obstarávania, respektíve po vyhodnotení ponúk, ktoré uchádzači predložia, a až následne sa bude podpisovať koncesná zmluva,“ uviedol bez konkretizovania termínu.

Kedy sa ukončí obstarávanie, podľa P. Bublu závisí od množstva faktorov vrátane vývoja prebiehajúcich dialógov. O zákazku na tridsať rokov s celkovými výnosmi 6,3 miliardy eur bojujú spoločnosti Ribera Salud Infraestructuras zo Španielska, konzorcium InterHealth Canada a Metrostav, Agel spolu s Assuta Medical Centers, Pessina construzioni SPA v spolupráci s Credinvest International Slovakia a akciovkou Miroslava Remetu Dúha. Na začiatku tendra bolo uchádzačov sedem.

Doterajšie náklady na projekt novej bratislavskej nemocnice sú 3,2 milióna eur bez DPH. Viac ako dva milióny vydal rezort za komplexné finančné, právne a technické poradenstvo a poradenstvo v procese verejného obstarávania spoločnostiam Ernst & Young a Ružička Csekes.

Konzorcium vybrali v tendri, do ktorého sa nik iný neprihlásil, aj keď súťažné podklady si vyžiadalo štrnásť záujemcov. Konzorcium vypracovalo aj štúdiu uskutočniteľnosti výstavby novej nemocnice v Bratislave. Jej záver spochybnili nezávislí analytici aj Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií.

Čo je výhodnejšie

Podľa analytika INEKO Dušana Zachara na to, aký je to dôležitý a z hľadiska objemu zákazky veľký projekt, preniká na verejnosť málo informácií o postupe rokovaní s uchádzačmi. „Ani nevieme, kam sa po obsahovej línii celý projekt posunul. Je možné, že súčasné predstavy štátu o obsahu a forme projektu sú značne odlišné od tých, ktoré boli rámcovo prezentované na začiatku celého procesu,“ povedal.

V princípe však podľa neho možno povedať, že najväčšími rizikami projektu je obťažnosť 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa