Bratislavské Mlynské nivy posledné desaťročia čakali na komplexnú prestavbu. Dlhé roky nefunkčné koľaje „strašili“ v rozbitých cestných komunikáciách a pre peších bola ulica nevľúdna a plná prekážok. Prakticky celá okolitá štvrť v posledných rokoch postupne prechádza premenou, ktorej výsledkom má byť nový bulvár s chodníkmi, cyklocestami, so zeleňou, s podzemnými parkovacími miestami, ale aj s novou autobusovou stanicou a obchodným domom.

Hrubé stavebné práce na ulici Mlynské nivy v Bratislave boli ukončené. Otvorenie ulice je naplánované na prelome októbra a novembra. Rozsiahlu rekonštrukciu časti Mlynských nív začal investor v máji 2018 so zámerom vybudovať tu nový mestský bulvár. Časť Mlynských nív pre túto rekonštrukciu v polovici februára 2019 uzatvorili pre dopravu
Neprehliadnite

Vynovené Mlynské Nivy sú lepšie, ale k mestskému bulváru majú ďaleko

Lokalita a architektúra

Administratívny objekt Nivy Tower z dielne HB Reavis sa nachádza na začiatku bulváru Mlynských nív smerom do centra hlavného mesta. Týči sa až do výšky 125 metrov nad rozostavanou novou autobusovou stanicou s budúcim obchodným centrom. Pôsobí dojmom, ako keby z nej vyrastal. Táto výška mu zabezpečuje prvenstvo medzi slovenskými „mrakodrapmi“. Od okolitej zástavby sa objekt líši strohou kancelárskou architektúrou so zasklenou fasádou, oživenou šikmými diagonálami, ktoré vo večerných hodinách zaujímavo osvetľujú budovu.

Hlavný vstup do objektu pre peších sa nachádza na nároží ulíc Mlynské nivy a Svätoplukova. Pred hlavným vstupom do priestorov Nivy Tower je rozľahlá voľná plocha s lavičkami, so zeleňou a s fontánou, ktorá vytvára príjemnú atmosféru.

Novostavba má zriadenú veľkorysú vstupnú halu, ktorá zaberá prvé a druhé nadzemné podlažie budovy. Zo severnej strany sa tam nachádzajú priestory na doplnkové obchodné prevádzky. Technologické zázemie budovy je čiastočne na druhom nadzemnom podlaží a na treťom podlaží. Prevádzka budovy sídli na štvrtom nadzemnom podlaží, kde má svoje administratívne priestory.

Najviac podlaží zaberajú flexibilné kancelárske priestory, ktoré sú vybudované na piatom až 28. nadzemnom podlaží, čo je dohromady zhruba 31-tisíc štvorcových metrov. Na 29. podlaží sú pripravené priestory na fungovanie reštaurácie s panoramatickým výhľadom na celé mesto.

Pokiaľ ide o technické riešenie budovy, jej nosný systém tvorí monolitický železobetónový skelet. Pozostáva zo zvislých nosných prvkov (zo stužujúcich jadier, stien a stĺpov) a z horizontálnych nosných konštrukcií – monolitických stropných dosiek. Nadzemné podlažia sú vysoké 3,75 až 5,5 metra, podzemné od tri a pol do štyroch metrov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa