Mapa priemyselných a logistických parkov je dobrým odrazom ekonomického výtlaku, ktorý jednotlivé regióny majú. Na Slovensku je rozmiestnenie, ale aj dynamika rozvoja tohto typu budov výrazne nevyvážená. Takmer polovica plochy priemyselných nehnuteľností sa nachádza v širšom okolí Bratislavy, vo východoslovenskom regióne to nie je ani šesť percent objemu.

Zatiaľ čo ostatné regióny prešľapujú na mieste, Bratislava, diaľnicami prepojená s troma okolitými štátmi, dynamicky rastie. Každý druhý štvorcový meter industriálnej plochy sa dnes nachádza práve tam. A aj pod vplyvom rastu internetového predaja záujem o ňu stúpa.

Kam cesta nevedie, tam investor nepríde

Priaznivé vyhliadky na rast kapacít v okolí hlavného mesta podčiarkuje infraštruktúra. „Slovensko ťaží z veľkej ponuky kvalitne pripravených developerských projektov najmä na západe. Medzi nimi dominuje oblasť širšej Bratislavy, ktorá sa nachádza na rozhraní štyroch krajín a ktorá zaznamenáva v posledných rokoch aj významný rozvoj dopravnej infraštruktúry,“ hodnotí Dušan Drábek, vedúci oddelenia prenájmu priemyselných a logistických nehnuteľností v poradenskej spoločnosti BNP Paribas Real Estate. „Tá skracuje čas prepravy a robí túto lokalitu atraktívnou najmä pre regionálne distribučné centrá veľkých retailerov,“ dodáva.

Značným prísľubom je nultý obchvat Bratislavy, ktorý otvára možnosti v nových oblastiach. Dostavba obchvatu D4 povolila uzdu dlhodobo plánovanej výstavbe logistických centier pri Triblavine. Rýchlostná cesta R7 zasa pritiahla pozornosť medzinárodných developerov do Dunajskej Stredy, ktorá je napojená na európsku diaľničnú sieť. Disponuje aj kontajnerovým terminálom, čo je ďalšia výhoda.

„Investori a logistika milujú diaľnice. Dobrá cestná infraštruktúra je jedným zo základných pilierov prilákania investícií v danej oblasti,“ vysvetľuje Jakub Volner, ktorý v agentúre JLL vedie oddelenie prenájmu priemyselných a logistických nehnuteľností. Práve absencia dôstojnej dopravnej infraštruktúry je hlavný dôvod, prečo je medzi Bratislavou, respektíve západom, a zvyškom krajiny taký priepastný rozdiel.

Priemyslený park Námestovo
Zdroj: CTP