Banky uspokojili neutíchajúci záujem domácností napriek tomu, že sa začali riadiť odporúčaniami Národnej banky Slovenska (NBS) v oblasti retailových úverov. Tie majú viesť k zdravému úverovaniu, no na druhej strane predstavujú viaceré obmedzenia.

Aj s takýmito „retardérmi“ sa Slovensko opäť radilo k európskym krajinám s jedným z najvyšších rastov úverovania domácností. Ľudia mali medziročne väčší záujem aj o spotrebné úvery, no úverovanie nehnuteľností bolo, prirodzene, hlavným motorom.

Rovnako ako ostatné roky aj v prvom polroku domácnosti vo veľkej miere refinancovali staré úvery na bývanie. Banky sa stále nepoučili a svojim starým klientom nemenia úrokové sadzby v čase refixu dostatočne férovo. Ak stačí niekoľko dojednávaní v tej istej banke na to, aby sa dostali s úrokovou sadzbou nadol, alebo stačí návšteva konkurenčnej banky a klient dostane výrazne lepšie podmienky, nemožno sa čudovať, že samy živia úverové sťahovanie.

Výsledkom je, že niektorí klienti sú spokojní až na druhý pokus a tí menej akční platia zbytočne vysoké ceny. Nové úvery na bývanie sa postupne dostávali cenou pod dve percentá, hoci v priemere za celý trh sa podľa NBS v júni dohadovali za 2,98 percenta. Zlacneli aj spotrebné úvery. Len za prvých šesť mesiacov ich priemerná dohodnutá cena (ročná percentuálna miera nákladov) klesla o viac než deväť desatín percenta tesne pod 12 percent.

Opatrené

Väčšina odporúčaní, ktoré NBS vydala vlani na jeseň, nadobudli účinnosť v marci tohto roka a banky sa nimi podľa NBS naozaj aj začali riadiť. Centrálna banka sa omnieva, že významne prispeli k obmedzeniu nerovnováh na trhu retailových úverov. Znížil sa podiel nových úverov v hodnote k zabezpečenej nehnuteľnosti nad 90 percent tak, že sa priblížili k jednej pätine. Hoci napríklad v lanskom druhom kvartáli to bola takmer štvrtina.

Banky sledujú vývoj cien nehnuteľností aj k existujúcim úverom. Prehodnocovať budú aspoň raz za tri roky, ale zväčša ročne. Buď všetky, alebo tie, ktoré by mohli byť rizikovejšie. Testovať začali aj možný nárast sadzieb. Podľa NBS všetky požadujú, aby klienti vedeli splácať úver, aj keby bola sadzba vyššia o dva percentné body. Bežné životné výdavky domácností aj s finančnými záväzkami nesmú presiahnuť príjem.

NBS svojím odporúčaním zastavila

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa