Tlaky boli také veľké, že zemetrasenie už muselo prísť. Kým v rokoch 2017 a 2018 Všeobecná zdravotná poisťovňa strácala vyše 50-tisíc poistencov ročne, vlani to bolo bezprecedentných 150-tisíc.

Štátna poisťovňa tak prišla za posledných päť rokov takmer o 300-tisíc poistencov. Pre vládu, ktorá koketuje s myšlienkou zavedenia jednej štátnej zdravotnej poisťovne, je takýto vývoj ľadovou sprchou. Minister zdravotníctva musel konať. Jedna z prvých vecí, ktorú spravil, bola zmena vo vedení VšZP. Do jej čela postavil skúseného manažéra Richarda Strapka.

Michal Špaňár
Neprehliadnite

Šéf zdravotnej poisťovne Union: O prestupoch poistencov rozhodujú benefity

Do značnej miery rozhodujú o prestupe poistencov ponúkané benefity. A VšZP sa nimi až doteraz príliš nezaoberala. Richard Strapko to má v pláne zmeniť. Zaviedol systém skupinových benefitov, kde si môžu až ôsmi účastníci posúvať polovicu svojej 100-eurovej odmeny medzi sebou. S víziou podpory dlhodobého zdravia ich však poisťovňa podmieňuje absolvovaním preventívnych prehliadok. Všeobecná zdravotná poisťovňa prišla s jasným a so zmysluplným cieľom. Otázkou však je, či to bude stačiť. Či nový benefit nie je až príliš komplikovaný pre bežného človeka, ktorý môže inde získať sto eur na zuby bez akejkoľvek podmienky.

VšZP musí po rokoch užívania si monopolu pristúpiť na konkurenčnú hru. Trh dotlačil najväčšiu zdravotnú poisťovňu k tomu, aby začala ľuďom prispievať aj na služby, ktoré štát preplácať nechce. To je najväčší benefit konkurenčného trhu a nemal by ujsť pozornosti žiadneho politika.

Ing. Richard Strapko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP.
Neprehliadnite

Šéf VšZP: Benefity sme podmienili preventívnymi prehliadkami

Až najbližšie dva-tri roky ukážu, či sa novému vedeniu VšZP podarí priniesť zmenu. Či sa im podarí zbaviť sa nánosov korupčných káuz, ktoré kazia obraz poisťovne v očiach verejnosti. Či sa im podarí zastaviť plytvanie peňazí a neefektivitu súvisiacu so správou verejného majetku. A hlavne či sa im podarí zvýšiť spokojnosť klientov tak, aby ich o zmene poisťovne nepresvedčil žiadny cudzí benefit. Až potom, keď sa ukáže, že štátna poisťovňa vôbec dokáže konkurovať súkromným poisťovniam, je možné otvoriť debatu o jednej štátnej poisťovni. Dovtedy je to iba absurdne scestná idea.