Boj o legendárnu budovu liečebného domu Machnáč pokračuje a objavila sa konkrétna ponuka. Nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK) ju chce odkúpiť za 416-tisíc eur od firmy Keorlen Trade, jej aktuálneho vlastníka. Firma je registrovaná v Česku, ale jej spoločníkmi sú Slováci. Zároveň je SJK pripravená prevziať zodpovednosť za obnovu budovy a záchranu jej architektonických hodnôt.

Právnici na ťahu

TREND sa venoval kauze národnej kultúrnej pamiatky minulý aj tento rok. Na jednej strane sú aktivisti, na druhej súkromný majiteľ pamiatky. Dohoda o jej záchrane medzi nimi už zjavne nevznikne. Rozhodovať teraz budú súdy a šikovní právnici. Možno sa dočkáme aj prvého vyvlastnenia pamiatky vo verejnom záujme.

„Mrzí nás, že to dospelo do takého štádia, že komunikujeme cez právnikov,“ povedal ešte na jeseň 2020 pre TREND architekt Martin Zaiček, riaditeľ neziskovky. Vtedy sa vyjadril, že v čase vzniku bol Machnáč typologicky moderný liečebný dom s ubytovacou časťou oddelenou od spoločenskej a reštauračnej. Mal aj veľmi dobre logisticky vymyslené podávanie jedál, pranie bielizne a trávenie času. Na druhej strane tam bol motív postaviť kolektívny dom, kde by sa ľudia nielen rekreovali. Dom mal ukázať cestu moderného bývania so spoločnou kuchyňou a stravovaním. Aj kúpeľne boli spoločné.

Nariadenie súdu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa