Environmentálny fond bol až do leta tohto roka známy najmä obciam. Tie z neho získavali investičné dotácie súvisiace s ochranou životného prostredia. Išlo hlavne o nakladanie s odpadovými vodami a so samotnými odpadmi. S prudkým rastom cien emisných povoleniek a hľadaním dodatočných rozpočtových zdrojov sa však pozornosť odbornej verejnosti zamerala na obrovskú disproporciu medzi jeho príjmami a výdavkami. Boj o miliardu eur sa preniesol na politickú scénu.

Lákadlo pre politikov

Minulý týždeň dal minister hospodárstva Richard Sulík kolegom vedieť, že „stranícky rezortizmus nikomu nepomôže“. Reagoval tak na situáciu, keď ministerstvo financií nemá v pláne zvýšiť výdavky Envirofondu napriek tomu, že mnoho slovenských energeticky náročných firiem sa dostáva vplyvom extrémnych cien energií do problémov. Výrobu už postupne odstavujú firmy ako OFZ, Duslo Šaľa či Slovalco. Minister by rád pomohol veľkým odberateľom elektrickej energie, podobne ako to robia priemyselné krajiny v západnej Európe. Podľa pravidiel Európskej komisie môžu štáty využiť až štvrtinu svojich príjmov z emisných povoleniek na kompenzáciu pre energeticky náročné firmy. Kým ostatné krajiny túto možnosť využívajú, na Slovensku sa príjmy z emisných povoleniek potichu kumulujú a ostávajú visieť na štátnych účtoch bez osohu.

Envirofond je prijímateľom prostriedkov z predaja emisií. Slovensko utŕži každoročne príjmy zo 6,66 milióna ton emisií. Kým cena emisných kvót pred pár rokmi oscilovala okolo desiatich eur, tieto príjmy nemali zásadný význam. Súčasná cena okolo šesťdesiat eur za tonu emisií však stavia fond do úplne inej situácie. 

Príjmy vs výdavky

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa