Lenže ak mohli byť banky plné optimizmu doteraz, už to ďalej platiť nemusí. Tento rok ich čaká prepad v úrokových príjmoch a uvidia to i na koncoročných výsledkoch. Nielen preto, že už nemajú kam klesať cenami na depozitnej strane, výrazne sa im precení aj úverové portfólio. Už nemusia byť pre svoje matky takými výnosnými zlatými vajíčkami ako doteraz.

Banky poslali akcionárom takmer celé svoje vlaňajšie zisky, v niektorých prípadoch aj mierne viac

Akcionári si (možno aj) preto minuloročné zisky bánk vo veľkej miere vyberali. V niektorých prípadoch si dokonca na dividendách vyplatili viac, než banka v čistom zarobila. To už nenechalo chladnou ani Národnú banku Slovenska (NBS), ktorá akcionárov podtatranských bánk vyzvala, aby prehodnotili svoju dividendovú politiku. Lebo zvažuje, že bankám zavedie proticyklický vankúš a bude od nich požadovať viacej kapitálu.

Finančná stabilita

Banky na Slovensku sú podľa dohľadu v dobrej kondícii, no zavarila im nová legislatívna možnosť predčasného splatenia hypotéky aj mimo refixu za najviac jednopercentnú sankciu. Banky totiž na novú možnosť reagovali ničivou cenovou vojnou. Už v začiatkoch tohto roka latku nadol zhodila VÚB a ostatné banky, aby si uchránili portfólio, cenu viac-menej nasledovali.

Podľa NBS to celé môže ohroziť finančnú stabilitu. Nielen preto, že banky nemajú prečo poskytovať dlhšie fixácie a vystavujú seba i klienta vyššiemu riziku nárastu úrokových sadzieb. Keď NBS počítala vplyv legislatívnej zmeny na ziskovosť vo finančnom sektore v tomto i nasledujúcich rokoch, vyrátala, že sa môže prepadnúť.

No ak by sa makroekonomické prostredie vyvíjalo horšie, ako očakáva v strednodobej predikcii, už tento i budúci rok by sa mohol sektor ocitnúť v strate. Aj preto obavy, ktoré NBS v hodnotení stability vyslovila, 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa