Martin Lancz sa vyzná vo firemných číslach. Už niekoľko mesiacov upozorňoval na to, že sa treba pozrieť na biznisový model Arcy, ktorý je založený na rizikovom dlhovom financovaní. Ak si človek pozrie jej výročné správy, štruktúru dcérskych firiem a ziskovosť, zistí, že niečo nesedí. Rizikovosť tohto biznisového modelu sa ukázala pri prvých otrasoch koronakrízy už v júni tohto roka. Odvtedy to s Arcou ide dole vodou. M. Lancz teraz pripúšťa, že s veľkou pravdepodobnosťou táto finančná skupina skončí v konkurze.

Prednedávnom šéf Arcy Capital Rastislav Velič priznal, že investori, ktorí nakúpili dlhopisy či zmenky jeho firmy, nedostanú späť všetko. A možno ani nie polovicu. Je aspoň to reálne či skôr len dáva nádej investorom, aby nespanikárili?

Šokovala ma informácia, že Arca má pod správou aktíva len v hodnote jednej miliardy eur. Ešte v apríli komunikovali, že ovládajú aktíva za viac ako dve miliardy eur. R. Velič ako štatutár spoločnosti to dokonca teraz len odhadoval. Považujem to za neférové k investorom, lebo podľa mňa musí presne vedieť, aké má jeho skupina dlhy aj aktíva. Nepáči sa mi jeho manipulácia s číslami a informáciami. Investori sa teraz môžu pýtať, kam zmizla tá miliarda, ktorú ešte na jar mali.

Pavol Krúpa
Neprehliadnite

P. Krúpa: Arca pod vedením Veliča môže skončiť v konkurze, inak je na ozdravenie stále šanca

Mohla sa od jari hodnota aktív pre koronakrízu a následnú negatívnu publicitu tak výrazne prepadnúť?

Určite sa znížila. Ale je otázne, či ich skutočná hodnota pred koronakrízou bola taká, akú ju Arca v tom čase vyčísľovala. Nikde vo zverejnenej konsolidovanej závierke som nevidel, že by ich hodnota bola vyše dvoch miliárd eur, ako to marketingovo prezentovali pri predaji svojich dlhopisov. Malí investori sa vtedy nedozvedeli ani to, z čoho sú zložené pasíva, aký vysoký je vlastný kapitál, cudzí kapitál a ako je úročený. Odpovede na tieto otázky ani pred krízou Arca s klientmi nekomunikovala. Osobne som na ich rizikové predaje zmeniek upozorňoval už v lete minulého roku, keď o koronakríze ešte nikto ani nechyroval.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa