Jozef Vodička študoval v Singapure a vo Fínsku, kde sú čisté verejné priestory. Na Slovensku si všímal neporiadok na uliciach aj čierne skládky. Napadlo mu neporiadok vyfotiť, k tomu priložiť GPS súradnicu a poslať ju úradom. Z nápadu vznikla aplikácia, ktorou mohli ľudia z mobilu nahlasovať čierne skládky.

O pár rokov založil firmu Venzeo, ktorá sa venuje automatizácii kontroly kvality pomocou fotografií zasielaných aplikáciou z terénu. Myšlienka nadchla biznisového anjela Milana Dubeca, zakladateľa Azetu, ktorý do projektu vložil vstupnú investíciu. Venzeo získalo neskôr v prvom kole financovania 70-tisíc eur od akcelerátora Wayra. Potom sa k projetku pridal fond rizikového kapitálu Symfonie Angel Ventures Fund. Do firmy vložil viac než 200-tisíc eur. Aplikáciu dnes využívajú veľké odpadové podniky v Bratislave. Firma s potenciálom rastu už expandovala aj do Nemecka.

Tlaky na výkon a podiely

Zakladatelia startupov, s ktorými sa reportér TRENDU rozprával, majú väčšinou pozitívne spomienky na svojich biznisových anjelov. Napriek tomu tlaky na rýchly úspech či na výšku podielov priznávajú. Tvrdia, že to nie je nič neobvyklé. „Zažil som to tiež a stretla sa s tým väčšina rovesníkov, ktorí zakladali firmy okolo roku 2010. Investori sú väčšinou skúsení podnikatelia a investujú, aby zarobili. Inak by robili filantropiu,“ prezrádza J. Vodička.

Na začiatku mal M. Dubec vo Venzeu podiel zhruba 40 percent (po príchode nových investorov sa znižoval), ale poskytol im okrem peňazí aj svojho finančného riaditeľa i právne rady. „Kontroloval nás a zároveň nám radil,“ spomína si J. Vodička.

Podľa odborníkov je obvyklý podiel anjelského investora vo firme okolo dvadsať percent, ale sú prípady, keď chce anjel v startupe aj 40-percentný či polovičný podiel. Začínajúcej firme to môže spôsobiť ťažkosti pri jej ďalšom financovaní a raste. Máloktorý fond rizikového kapitálu chce investovať do startupu, ktorý už poskytol polovicu firmy anjelskému investorovi. Fondy rizikového kapitálu zvyčajne nastupujú s financovaním začínajúcej firmy až po anjelskom investorovi.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa