„Biznis model“ firiem, nakupujúcich napriek málo úspešnému podnikaniu stále nové nehnuteľnosti a žiadajúcich od štátu vratky DPH, navyše, ak fungujú s osobou tajomného spoluvlastníka v pozadí, je u špičiek Smeru všeobecne obľúbený.

Akciovku B.A. Haus, kde sa k vlastníctvu šestnástich percent akcií len nedávno po mediálnom tlaku a odhalení uhradených splátok za 260-tisíc eur priznal minister vnútra, zakladal Ladislav Bašternák. Človek spájaný s aktuálne vyšetrovanou kauzou DPH za dva milióny eur. Vratku DPH si uplatnil cez firmu BL-202, ktorá mala kúpiť luxusné byty v centre Bratislavy za 12 miliónov eur len mesiac po svojom vzniku.

B.A. Haus podniká v oblasti prenájmu nehnuteľností a takisto nakupovala reality rýchlo po svojom vzniku. A tiež si potom žiadala od štátu vratku DPH. Vznikla v septembri 2007, ešte do konca rovnakého roka stihla realizovať nákupy nehnuteľností za päť miliónov vtedy ešte slovenských korún a vypýtať si k tomu od štátu vratku DPH milión korún.

V priebehu ďalšieho roka sa jej akcionárom stal vtedajší minister financií J. Počiatek, ktorý šéfoval aj daniarom. Firma si aj v tom roku k nákupom uplatnila vratku DPH za necelých 2,4 milióna korún. No firme sa napriek nárastu hodnoty nehnuteľností v majetku nedarilo a končila v stratách. Nákupy nerealizovala zo svojich príjmov, ktoré minimálne posledné roky podľa zverejnených účtovných závierok stačia ledva na prevádzku, ale z pôžičiek od akcionárov. Hodnota pôžičiek dlhodobo prevyšuje hodnotu jej majetku.

A v takejto situácii podiel vo firme práve od L. Bašternáka koncom roka 2013 kúpil ďalší minister R. Kaliňák. S vysvetlením, že firma vlastní dva priestory v nehnuteľnosti, kde býva, a že nerobí obchody so štátom. Na otázku, kto spravuje jej nehnuteľnosti, keďže nemá už roky žiadneho zamestnanca, minister odvetil, že existujú na to správcovské spoločnosti.

Keďže je firma v predĺžení, teda jej záväzky prevyšujú majetok, nemala by podľa novej legislatívy (lex Váhostav) od tohto roka vyplácať splátky pôžičiek svojim akcionárom. Minister to však takto nevidí. Podľa neho sa toto obmedzenie nevzťahuje na prípad, keď firma nemá okrem akcionárov iných veriteľov.

Konzultačné srdce

Tretinový podiel v B.A. Haus vlastní firma Metis Consulting. Jej oficiálnym predstaviteľom je Marek Turčan, človek blízky ministrovi R. Kaliňákovi a jeho dvojnásobný sused. Aj táto firma má v predmete podnikania nehnuteľnosti. Metis Consulting vykázal ku koncu vlaňajška podľa zverejnenej účtovnej závierky majetok presahujúci 12 miliónov eur. Z toho nehnuteľnosti tvorili 2,5 milióna a zvyšok väčšinou tvorili dlhodobé pohľadávky, bližšie neurčené. Firma posledné roky eviduje zároveň vysoké dlhodobé záväzky, tesne pod úrovňou majetku. Aj táto firma je dlhodobo stratová a posledné dva roky vždy skončila v mínuse presahujúcom 200-tisíc eur.

Obe firmy sú si pritom bližšie, ako by sa mohlo zdať. Podľa notárskej zápisnice z februára 2013, ktorú si TREND vyžiadal, splnomocnili M. Turčana na zastupovanie na mimoriadnom valnom zhromaždení tak J. Počiatek, ako aj L. Bašternák. V rovnaký deň sa menili veci aj v Metis Consultingu, dokonca o tom vyhotovila záznam rovnaká notárska kancelária. Plus obe firmy súčasne napríklad od nasledujúceho roka 2014 preklasifikovali svoje krátkodobé niekoľkomiliónové záväzky na dlhodobé.

Preto sa TREND M. Turčana spýtal, či vysoké pohľadávky Metis Consultingu súvisia nejako s jeho akcionárskym podielom v B.A. Hause alebo iných firmách. M. Turčan na otázky neodpovedal.

Podstatné 1 %

Jednopercentný podiel v Metis Consultingu vlastnil už od jej vzniku v roku 2006 podľa zakladateľskej listiny Štefan Šebesta a jeho podiel potvrdila aj notárska zápisnica z februára 2013. „Pán Štefan Šebesta nie je akcionárom spoločnosti Metis Consulting od apríla 2006,“ stojí ale v stanovisku od firmy SPP distribúcia. Práve v nej Š. Šebesta od júla 2012 pôsobí ako podpredseda predstavenstva.

Firmu ovláda EPH Holding Daniela Křetínského a Patrika Tkáča. Š. Šebesta by vo vedení firmy mal sedieť ako nominant štátu. Š. Šebesta zároveň za prvej vlády Roberta Fica šéfoval Úradu pre investície a akvizície na ministerstve obrany. Tento úrad má na starosti obchody v armáde za stovky miliónov eur. Š. Šebesta nebol vo funkcii celé volebné obdobie, ale len krátko, takže sa s ním priamo nespája žiadny z podozrivých tendrov, ktoré vtedy obrana mala.

V armádnych kuloároch sa v tom čase šepkalo, že na rezort má vplyv R. Kaliňák, hoci bol vtedy ministrom vnútra. Spomínali sa viaceré personálne nominácie, ktoré mali mať blízko k R. Kaliňákovi. Š. Šebesta bol v roku 2007 členom dozornej rady Vojenského opravárenského podniku v Trenčíne. K svojej reálnej pozícii vo firme Metis Consulting sa Š. Šebesta pre TREND nevyjadril. M. Turčan na zaslané otázky k reálnemu vplyvu jednopercentného akcionára tiež nereagoval.

Š. Šebesta má tým pádom aj nepriamo podiel v B.A. Haus. Prečo môže byť vo všeobecnosti okrem podielu na zisku pre niekoho zaujímavé vlastniť jednopercentný podiel v akciovke s jedným ďalším akcionárom?

Partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing Radovan Pala napríklad uvádza, že v prípade jediného akcionára sa ten musí povinne zapisovať do Obchodného registra. „Keď má spoločnosť viac ako jedného akcionára, 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa