Pandémiu nového koronavírusu nikto nečakal, vírus bol nový a útočil rýchlo. Ešte vlani sme si mysleli, že dovolenková sezóna 2020 bude jedna z najúspešnejších. Nestalo sa to. Naopak, sme svedkami jednej z najväčších kríz cestovného ruchu nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

Povinne zatvorené hotely, reštaurácie i kultúrne a umelecké výstavy. Sľúbené rekreačné poukazy od vlády sa stali zbytočnými a nový impulz dokáže podľa odborníkov priniesť len vakcína. Sektor by sa mohol v nadchádzajúcom roku iba ak pozviechať, výrazné prebudenie očakávať nemožno.

Nejasný rok 2021

Cestovné kancelárie sú na pokraji krachu a mnohé nevedia, ako pokryjú tohtoročné straty. Zákon síce umožnil cestovkám preložiť zájazdy na budúci rok bez nároku na vrátenie peňazí, či to však pomôže, nie je jasné. Odloženie zájazdov sa nepáčilo Spotrebiteľskému centru, ktoré volalo po zrušení tohto zákona. Išlo údajne o porušenie nariadení EÚ aj slovenskej legislatívy.

Ani tento fakt však neznamená, že cestovné kancelárie sú zachránené. Naopak, situáciu im sťažuje nejasná predpoveď na leto budúceho roku. Spotrebiteľské centrum dokonca vyzývalo ľudí, aby kancelárie zažalovali.

Tie sa zaviazali, že ceny už zakúpených zájazdov zvyšovať nebudú, a to napriek tomu, že môžu rásť. Pandémia bude pravdepodobne zvyšovať ceny leteniek a pridružených služieb. Väčšina ľudí, ktorí si zájazdy zakúpili vlani, nemala problém preložiť ich na leto 2021. Vyplýva to z údajov cestovných agentúr.

Pomoc štátu

Podľa súčasných odhadov sa môže cestovný ruch prepadnúť o desať percent. To platí nielen pre Slovensko, ale pre celý globálny trh. Predpovedá to organizácia Tourism Economics. Iné scenáre sú pesimistickejšie. Len na Slovensku máme cestovné kancelárie, ktoré zaznamenali prepad tržieb o sto percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa