V rozhovore sa dozviete:
  • Prečo sa biometria stala ešte populárnejšou počas koronakrízy
  • Kde všade sa táto technológia používa
  • Prečo technici Innovatricsu chodia apo Afrike a zbierajú odtlačky prstov
  • Ako je vyriešená bezpečnosť identity človeka
  • Prečo nehrozí s rozšírenám biometriu efekt Veľkého brata

Peter Martiš dokáže rýchlo, ale vecne a najmä zaujímavo rozprávať o zložitej technológii algoritmov na rozpoznávanie ľudskej tváre či odtlačkov prstov. Ako sa robí biznis na poli biometrie, ilustruje na množstve príkladov z praxe. Otvorene priznáva, že podnikať v USA je ťažké. Zato skúsenosti z Afriky sú pre slovenskú IT firmu na nezaplatenie.

Keď som s vašimi zakladateľmi robil rozhovor pred štrnástimi rokmi, boli ste začínajúci startup a zameriavali ste sa len na vývoj softvéru na rozpoznávanie odtlačkov prsta. Kam sa biometria odvtedy posunula?

Najväčšia zmena je v tom, že biometria už nie je výsostnou doménou silových zložiek štátu a vlády. V minulosti riešila najmä kriminálne prípady, dnes je z nej mainstreamová technológia, ktorá nahrádza heslá a PIN kódy. Overuje, kto ste, nie, čo viete. Dnes už väčšina ľudí používa biometriu na dennej báze a ani si to neuvedomuje, napríklad pri overení prístupu do mobilu pomocou odtlačku prsta. Čiže biometriu za ten čas začali akceptovať všetci a je populárna.

Stala sa ešte populárnejšou počas koronakrízy? Ovplyvnila karanténa a home office vo firmách váš biznis? Pribudlo vám zákazníkov?

Stali sa dve podstatné zmeny. Trh sa zastavil a preorientoval. Softvér sa nám ťažšie predáva, lebo je obmedzené cestovanie, a ešte ťažšie sa inštaluje, lebo veľká väčšina zákazníkov si vyžaduje prítomnosť našich technikov. 

WA 25 archív Tchaj-pej - Na archívnej snímke z 30. mája 2017 šéf amerického výrobcu čipov Nvidia, Jensen Huang, reční na výstave Computex v Tchaj-peji. Spoločnosť Nvidia sa dohodla na kúpe britskej firmy Arm Holdings za 40 miliárd USD (33,74 miliardy eur) od japonskej skupiny SoftBank. V prípade dokončenia akvizície vznikne nový gigant v odvetví. FOTO TASR/AP  

FILE - In this Tuesday, May 30, 2017 file photo, Nvidia CEO Jensen Huang delivers a speech about AI and gaming during the Computex Taip
Neprehliadnite

Požehnanie pre inovácie alebo americký monopol? Nvidia kúpila klenot britských technológií

V akých firmách chcú vašu technológiu?

Stále až 80 percent našich tržieb pochádza z biometrických služieb pre projekty vlád, ako sú napríklad registrácie pri vydávaní pasov alebo víz. Väčšina týchto projektov bola pozastavená, lebo vlády potrebujú šetriť. Nespolupracujeme však so slovenskou vládou.

Prečo?

Lebo nie sme dostatočne veľkí, aby sme si to mohli dovoliť. Na druhej strane pociťujeme obrovský nárast dopytu po biometrii v komerčnom sektore.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa