Na Slovensko prišiel pomôcť urobiť poriadok a očistiť meno finančnej správy od rany, ktorú jej zasadila policajná akcia Božie mlyny. Pri tej zadržali bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy a jeho skupinu.

Bývalý šéf českej finančnej správy Jiří Žežulka a súčasný prezident finančnej správy SR najnovšie plánuje zrušiť obľúbený „šport“, a to prepisovanie firiem počas daňovej kontroly na biele kone. Obnovuje činnosť daňovej kobry, chce upraviť účinnú ľútosť a daňovú medzeru v oblasti dane z pridanej hodnoty plánuje do troch rokov znížiť o 7,5 percentuálneho bodu. TREND sa s ním rozprával o jeho aktuálnych plánoch a očistci, ktorým práve finančná správa prechádza.

V rokoch 2002 až 2015 ste vystriedali viacero manažérskych pozícií v českej finančnej správe (FS). Ako vyzerali vaše manažérske začiatky?

Bola to náhoda. Najskôr som pracoval v Nemecku, vrátil som sa domov, vyštudoval som Českú poľnohospodársku univerzitu. V tom období som šiel poslať daňové priznanie svojej mamy na finančný úrad v Žatci. Bol tam inzerát, že hľadajú pracovníka na pozíciu referent správy daní. Podarilo sa mi to miesto získať.

Na Generálnom finančnom riaditeľstve v Česku ste spoluzakladali daňovú kobru a podieľali ste sa na príprave daňovej legislatívy. Ako spätne hodnotíte toto obdobie? 

Z môjho pohľadu to bolo také pionierske obdobie. Finančná správa sa v rokoch 2010 – 2011 nevedela brániť proti daňovým podvodom. Bojovali sme proti nim najmä v oblasti DPH a pohonných látok. Začali sme zavádzať nové postupy do práce finančnej správy a myslím, že sa nám darilo napredovať.

Je vaším cieľom bojovať proti daňovým únikom aj v súčasnej pozícii?

Na Slovensku máme silné nástroje na to, aby sme dokázali odhaľovať daňové úniky. Ale nie sme schopní v reálnom čase ich dohľadať, teda reálne vykonať daňovú kontrolu, prípadne dorubiť daň. Je to podobné ako v Českej republike v roku 2010, keď sme začali bojovať proti podvodom.  

V rokoch 2016 až 2020 ste pracovali pre súkromnú poradenskú firmu. Prečo ten skok zo štátnej sféry do súkromnej a teraz opäť do štátnej sféry, ale na Slovensku?

Netreba za tým hľadať nič zásadné. Myšlienkovo sme sa vtedy nestreli s vtedajším ministrom financií a dnes už súčasným českým premiérom Andrejom Babišom. V roku 2015 som odchádzal preto, lebo som sa sám rozhodol, že vo finančnej správe už pre mňa nie je miesto. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa