Americký prezident Joe Biden a nemecká kancelárka Angela Merkelová na nedávnom stretnutí v Bielom dome riešili množstvo otázok. USA a Nemecko sú v rámci NATO kľúčovými spojencami, ich vzťah však ochladol za éry bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, pripomenul Reuters.

J. Biden s A. Merkelovou sa teraz zaviazali, že do budúcna vzájomné väzby posilnia. V prípade plynovodu Nord Stream 2 sa Washington obáva, že tento projekt zvýši závislosť Európy od ruského plynu. USA tvrdia, že tým, že plynovod obíde Ukrajinu a Poľsko, sa oslabí bezpečnosť týchto krajín. Od Nemecka pritom žiadajú, aby nejakým spôsobom zabezpečilo, že sa to nestane.

Napriek rozdielnym názorom na Nord Stream sa podľa J. Bidena zhodli s A. Merkelovou na tom, že Rusku nesmie byť umožnené používať energetiku ako zbraň. „Držíme spolu a naďalej budeme stáť pri sebe pri obrane východných spojencov v NATO pred ruskou agresiou,“ povedal prezident.

Na archívnej snímke zo 16. septembra 2020 značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom Lubmine.  Spoločnosť Nord Stream 2 AG v sobotu 6. februára 2021 oznámila, že pokračuje s výstavbou sporného nemecko-ruského plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Hovorca firmy, ktorá tento projekt vedie, povedal, že potrubia sa kladú južne od dánskeho ostrova Bornholm.  FOTO TASR/DPA
Neprehliadnite

O plynovode Nord Stream 2 sa podľa Európskej komisie musí diskutovať na úrovni EÚ

Nemecko a USA sa nezhodujú v niektorých ďalších otázkach, ako je partnerstvo s Čínou v rámci obchodných projektov, ani v otázke cestovných obmedzení, ktoré platia pre Európanov cestujúcich do USA. To však chce J. Biden riešiť. Obaja partneri chcú posilniť transatlantické vzťahy.

Stretnutie A. Merkelovej s J. Bidenom trvalo vyše hodiny. Joe Biden uviedol, že spolupráca medzi USA a Nemeckom je silná, a vyjadril vieru, že takou aj zostane. Angelu Merkelovú nazval skvelou „osobnou priateľkou a priateľkou Spojených štátov“.

heger
Zdroj: TASR

Premiér vidí tretiu vlnu alternatívne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa