Pracovná sila je dnes mobilnejšia ako kedykoľvek predtým. Čoraz viac ľudí má totiž možnosť pracovať kdekoľvek na svete. Práca z domu prináša nové riziká, zamestnanec nie je vo svojej domácej sieti chránený tak, ako to je v bezpečnej firemnej sieti. Len malé percento zamestnancov má domácu sieť zabezpečenú dostatočne. 

Trend home officeov či hybridnej práce výrazne nakopla vpred aj pandémia koronavírusu, no z hľadiska kybernetickej bezpečnosti ide o nočnú moru manažérov kybernetickej bezpečnosti. Pre firmy je totiž veľmi dôležité chrániť svoje dáta, minimializovať ich únik a vyhnúť sa akémukoľvek narušeniu. 

Know-how a prax

Školenie zamestnancov v oblasti kybernetickej bezpečnosti je stále veľmi dôležitý nástroj na predchádzanie útokom. Podľa mnohých odborníkov však tradičné bezpečnostné školenia nefungujú.

„Ak sa školenie na zvýšenie povedomia o bezpečnosti vykonáva efektívne, pomáha odraziť kybernetické útoky ako štít. Žiaľ, príliš sa zameriava na povedomie a málo na prax,“ hovorí spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Hoxhunt Mika Aalto. Firmu môžu podľa neho pred kybernetickými útokmi pomôcť ochrániť zamestnanci. Riešením môže byť poskytnutie aktuálneho know-how o kybernetických hrozbách.

digitálny svet
Neprehliadnite

Na trhu s riešeniami na kyberochranu je chaos. Vyzná sa len odborník a platí, že menej je viac

No nestačí, že si zamestnanci možné riziká len uvedomujú. Dôležité je, aby boli schopní identifikovať rôzne typy útokov a musia vedieť, ako konať, keď zistia, že niečo nie je v poriadku. Kľúčom k úspechu je teda prax. „Keď zapojíte ľudí do praxe, mali by ste ich vybaviť správnymi znalosťami a zručnosťami. Zapojením všetkých ľudí z firmy do procesu ochrany dáte najavo, že každý vo firme je zodpovedný za bezpečnosť,“ vysvetľuje M. Aalto. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa