Poliaci berú vojnu na Ukrajine ako svoju vojnu. Poskytli pomoc už viac ako dvom miliónom ukrajinských utečencov, ale aj veľké množstvo zbraní a stovky miliónov eur finančnej pomoci kyjevskej vláde.

Aj odvážna cesta troch európskych premiérov do Kyjeva obliehaného a ostreľovaného ruskou armádou bola predovšetkým poľskou akciou.

Vlak, ktorý vyrazil 15. marca nadránom z poľského Przemyślu do Kyjeva, sa zložením svojej posádky podobal skôr na menšiu vojenskú inváziu než na normálnu cestu troch premiérov – Poľska, Česka a Slovinska – a ich delegácií.

Na každého z účastníkov cesty pripadlo podľa poľských zdrojov desať plne ozbrojených členov ochranky, premiéri mali nepriestrelné vesty a prilby, trasa vlaku bola utajená. 

Napriek tomu išlo o jednu z najriskantnejších návštev v dejinách novodobej európskej politiky, pretože pri veľkej ruskej vzdušnej prevahe a množstve rakiet odpaľovaných Rusmi na vojenské i civilné ciele stačilo málo a celá akcia sa mohla skončiť tragicky.

Líder pomoci v ťažkých časoch

Na prvý pohľad takmer neuskutočniteľná misia vyvrcholila úspešným stretnutím s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktoré vysielali televízie do celého sveta. A potom bezpečným návratom delegácie na poľské územie, odkiaľ sa premiéri spojili s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, ktorému cestu niekoľko dní predtým na samite EÚ oznámili.

Napriek účasti českého premiéra Petra Fialu, slovinského predsedu vlády Janeza Janšu (pozvaný bol aj slovenský premiér Eduard Heger) išlo predovšetkým o poľskú akciu zdôraznenú tým, že vedľa premiéra Mateusza Morawieckeho sa na nej zúčastnil aj „vládca Poľska“ – predseda vládnuceho Práva a spravodlivosti Jarosław Kaczyński.

Kaczyński, ktorý napodobnil cestu svojho v Smolensku tragicky zahynutého brata prezidenta Lecha Kaczyń-ského do Tbilisi počas ruskej invázie v lete roku 2008, bol hlavnou postavou celej delegácie. A Poľsko je kľúčovou krajinou, ktorá Ukrajine, azda s výnimkou Spojených štátov, poskytuje najväčšiu vojenskú, humanitárnu aj finančnú pomoc. Kaczyński zároveň poslal z obliehaného Kyjeva najvýraznejšiu požiadavku ďalším krajinám NATO a celého Západu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa