V čase rýchlej industrializácie sa dozvie, že v okolí Bratislavy vzniká množstvo príležitostí. Tak sa zbalí a vydá sa do mesta. Teraz žije v ubytovni, rovnako ako stovky iných mladých mužov zo Slovenska. Hovoria rôznymi nárečiami, niektorí ani nie sú Slováci. V meste stretáva ľudí s inou vierou, ako je tá jeho. Cíti, že do jeho osobného života vstupuje sloboda.

Zároveň pociťuje zmätok. V rodnej obci ho obklopovali priatelia a príbuzní, ktorí ho poznali. Ak ochorel alebo sa urodilo menej, práve oni sa o neho postarali. Takúto istotu v nových priateľoch a známych nemá. Nie je si istý, že sa oňho postará jeho nový zamestnávateľ. Tým je veľká korporácia.

Jano sa v meste cíti osamelo a s okolím má máločo spoločné. Cnie sa mu za rodnou dedinou, no nechce sa do nej vrátiť, pretože by tým priznal osobnú prehru. Prvýkrát môže rozhodovať o tom, akým smerom sa bude jeho život uberať, nevie sa však rozhodnúť, ako má život prežiť a kým chce byť. Otázka identity, ktorá by mu v rodnej obci nikdy nenapadla, je preňho zásadná.

Politika hnevu

Tento príbeh je miernou obmenou nemeckého sedliaka Hansa z polovice 19. storočia a pochádza z knihy Identita známeho amerického politológa Francisa Fukuyamu, ktorý sa 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa