Europoslankyňa za Smer-SD predpovedá zásadný hodnotový súboj v krajine, v parlamente i vo vláde. V opozičnom Smere sa očakáva súboj o predsednícke kreslo, ktorý by mohol zmeniť ďalšie smerovanie strany. Čo sa deje v zákulisí a prečo je zákaz nedeľného predaja aj ľavicovou témou, objasňuje M. Beňová v rozhovore pre TREND.

V Smere sa schyľuje k súboju o predsednícke kreslo.

K tomuto súboju sa schyľuje už takmer rok. Uvidíme, či k nemu nakoniec vôbec dôjde. Naposledy sa o tom hovorilo pred voľbami a teraz uvidíme, či dostane reálnu podobu. Nie je to však len súboj pre súboj. Ide o celkovú katarziu, ktorú Smer potrebuje, čo naznačili nedávne udalosti. Správanie poslancov Jána Podmanického a Mariána Kéryho a odchod prvého z nich zo Smeru je len dôsledok procesov v strane, ktoré nastali už pred rokom a ktoré musia mať nejaké vyústenie.

Ide o súboj konzervatívneho a liberálneho krídla v Smere?

Skôr by som povedala, že ide o budúcnosť Smeru. Teda ako si predstavujeme, že strana bude vyzerať o štyri roky, ako bude pôsobiť v opozícii, ako by mali vyzerať naši partneri. Bude to súboj o to, akú podobu má mať Smer po dvadsiatich rokoch.

Hodená rukavica

Vaším favoritom je teda Peter Pellegrini?

Nechcem sa teraz priamo vymedzovať. Veď snem ešte ani nebol zvolaný. Možno bude aj nejaký tretí kandidát. (Smiech.) Momentálne to vyzerá tak, že vyzývateľom bude Peter Pellegrini. Otázka je, ako na to odpovie súčasný predseda Robert Fico a či do tohto súboja vôbec pôjde. Pretože už som dlho nevidela žiadnu jeho tlačovú konferenciu na túto tému a posledné vyjadrenia boli dosť vágne. Nedalo sa to chápať tak, že prijíma hodenú rukavicu a ide do súboja o predsednícky post. Možno nakoniec budeme všetci prekvapení a k žiadnemu volebnému súboju nepríde.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa