L. Bašternáka minulý týždeň vyšetrovateľ obvinil z neodvedenia dane. Na tento paragraf Trestného zákona sa vzťahuje takzvaná účinná ľútosť, čo znamená, že ak daň a pokutu štátu spätne zaplatí, nepôjde pred súd. Stačí, ak to urobí do konca vyšetrovania. Túto formu daňovej amnestie však môže využiť len raz. Ak by bol v krátkom čase obvinený z ďalšieho podobného skutku, nemôže ho „účinne oľutovať“.

V prípade, ktorý sa týka známeho developera, vedie polícia niekoľko konaní. V súvislosti s jeho podnikaním a firmami majú daniari otvorených okolo tridsať daňových kontrol, pričom nové zistenia z nich by mali od Finančnej správy k polícii podľa informácií TRENDU smerovať v týchto dňoch. Pod novými zisteniami treba pritom chápať vážne podozrenia z daňových únikov.

Developera vyšetrovateľ obvinil v súvislosti s kúpou siedmich bytov v bratislavskom komplexe Five Stars Residence. Mal za ne zaplatiť 12 miliónov eur v hotovosti, pričom skutočná hodnota bytov bola podľa polície 1,5 milióna eur. Z tejto transakcie si vypýtal nadmerný odpočet DPH za takmer dva milióny eur. Skutok sa stal ešte v roku 2012, policajti ho najskôr odmietli vyšetrovať. Prípad obnovili až potom, čo naň vlani upozornili TREND a Denník N.

Beztrestne pre časť podvodníkov

L. Bašternáka polícia vyšetruje aj v súvislosti s ďalším oznámením, ktoré sa týka stavby komplexu Bonaparte, kde býva premiér Robert Fico. Luxusnú bytovku stavala kedysi Bašternákova spoločnosť Real Forum Invest a aj pri nej existujú podozrenia, že si neoprávnene od štátu vypýtala vratku. Národná kriminálna agentúra (NAKA) zatiaľ neuviedla, či aj toto konanie smeruje k obvineniu konkrétnej osoby.

Ako pre TREND uviedol Tomáš Strémy z Právnickej fakulty Univerzity Komenského, účinnú ľútosť nemôže páchateľ využiť opakovane, ak bol v priebehu posledných dvoch rokov odsúdený za podobný skutok alebo stíhaný, ale trestnosť skutku zanikla. A to napríklad preto, že ho „účinne oľutoval“.

Podnikateľ sa môže vyviniť len preto, že si nadmerný odpočet pýtal ešte pred októbrom 2012. Ak by sa to stalo dnes, bol by čelil obvineniu z daňového podvodu. „Ak sa preukáže neoprávnené uplatnenie vratky DPH v úmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech, od 1. 10. 2012 ide o trestný čin daňového podvodu, ktorý sa potrestá odňatím slobody na jeden až päť rokov. Toto je v súčasnosti jediný druh daňového trestného činu, na ktorý nie je možné uplatniť účinnú ľútosť,“ hovorí Renáta Bláhová z konzultačnej spoločnosti BMB Leitner.

L. Bašternák sa v poslednom čase zbavuje majetku. Môže sa tak pripravovať na trest

Zmena nemá význam

V čase, keď Bašternákova firma BL-202 zinkasovala od štátu milióny, neoprávnené odpočty spadali pod paragraf o neodvedení dane. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) pre TREND uviedla, že aj keby zmenila zákon, developera by sa to už netýkalo.

Bašternákovi stále hrozí trest, daňová „amnestia“ mu nemusí pomôcť

Podľa Lucie Žitňanskej by nemalo význam meniť zákon kvôli Bašternákovi. Zdroj: Maňo Štrauch

V trestnom práve platí zásada, že pre obvineného sa využije tá právna úprava, ktorá je pre neho výhodnejšia. „Ak otázka stojí tak, že teraz rýchlo zmeníme trestné kódexy, aby sme zachytili nejaké konanie Bašternáka, tak 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa