Slovenské banky majú za sebou rekordný rok. Rozsah bankového sektora sa neustále zväčšuje a zisk za celý rok 2021 sa šplhal k novému rekordu, hoci ho nakoniec nedosiahol. Banky na Slovensku v roku 2021 zarobili 726,8 milióna eur. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS). Rok 2021 sa aj vzhľadom na zrušený bankový odvod dlhodobo vyvíjal lepšie než predchádzajúce roky. Nový rekord si však nepripísali. V roku 2016 totiž zarobili 742 miliónov eur. Jesenné odhady členov Slovenskej bankovej asociácie (SBA) pritom pripúšťali, že zisk bánk by mohol prekročiť hranicu 750 miliónov eur. 

Návratnosť kapitálu

Dôležitú úlohu v tomto smere hrá návratnosť kapitálu. To je totiž ukazovateľ, ktorý hovorí o tom, koľko akcionárom bánk zarobí každé euro, ktoré do bánk na Slovensku vložia. Tento ukazovateľ sa dá považovať do istej miery za dôležitejší ako samotná výška ziskov bankového sektora. Výška ziskov je totiž ovplyvnená aj tým, že bankový sektor neustále rastie. V treťom kvartáli 2021 sa návratnosť kapitálu (ROE) v slovenskom bankovom sektore zvyšovala, čo je signál, že banky sa dostávajú z pandemickej krízy. Je dôležité, aby návratnosť kapitálu v akomkoľvek druhu podnikania nebola príliš nízka, pretože nízka hodnota ROE automaticky znižuje investičný apetít akcionárov, ktorí sa začnú obzerať po iných možnostiach, ako zhodnotiť svoj kapitál.

Hodnota anualizovaného ukazovateľa ROE slovenského bankového sektora však od vypuknutia pandémie kontinuálne pokračuje v raste. Toto zlepšenie môže byť za určitých okolností len krátkodobé a trend zlepšovania nebude trvalý. „Dôvodom bola predovšetkým nižšia tvorba opravných položiek v porovnaní s obdobím bezprostredne po vypuknutí pandémie. Z dôvodu zvýšeného geopolitického rizika a jeho priamych či nepriamych vplyvov sa v roku 2022 očakáva spomalenie rastu, respektíve pokles miery ziskovosti v krajinách eurozóny vrátane Slovenska,“ uvádza NBS v správe o finančnej stabilite.

ROE bankového sektora sa vyšplhala z 2,36 percenta v druhom kvartáli 2020 takmer na osem percent v treťom kvartáli 2021. Aj táto hodnota sa však nachádza pod hranicou mediánu Európskej únie (EÚ). Znamená to, že ziskovosť väčšiny bankových sektorov inde v EÚ je vyššia než na Slovensku. Na porovnanie, v druhom kvartáli 2016 sa návratnosť kapitálu vyšplhala nad hranicu desiatich percent, v roku 2016 však k rekordným ziskom bánk prispeli jednorazové faktory, ktoré zisky finančných inštitúcií nafúkli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa