Zisky bánk už začali klesať. Aj keď podľa prvých údajov to vyzeralo, že vlani sa bankám ešte podarilo čistý zisk mierne zvýšiť, podľa aktualizovaných čísel im vlani zisk klesol o 0,6 percenta, na 636 miliónov eur. Napriek jemnému poklesu to je pre banky veľmi dobré číslo. Bez jednorazových vplyvov by bol zosun výraznejší. V porovnaní s týmto rokom budú banky na vlaňajšok spomínať ako na posledný dobrý rok.

muž a žena - manželia - byt - kúpa bytu - realitný agent - zmluva - podpis zmluvy
Neprehliadnite

Poisťovne nechcú poistiť sprostredkovateľov. Nepáčia sa im nové pravidlá

Bankové domy na Slovensku vždy zarábali predovšetkým na úveroch. Úrokové výnosy stále tvoria najdôležitejšiu časť ich príjmu. V minulosti dokázali zvyšovať zárobok z úverov napriek tomu, že úrokové sadzby postupne klesali. Zvyšovať zisky sa im darilo najmä vďaka tomu, že poskytovali čoraz viac pôžičiek. Rastúce zadlžovanie domácností sa však nepáčilo Národnej banke Slovenska (NBS). Tá preto už niekoľkokrát podmienky poskytovania úverov sprísnila. Prejsť úverovým sitom je tak oveľa ťažšie. To znamená, že banky už nemôžu poskytovať toľko úverov, koľko by potrebovali, aby pokryli výpadok príjmov spôsobený nízkymi sadzbami.

Hypotekárny súboj oberá banky o príjmy

Keby banky chceli zarobiť viac, mohli by zvýšiť úrokové sadzby. Lenže takýto krok by museli urobiť všetky peňažné ústavy, pretože preniesť si hypotéku do inej banky je dnes relatívne jednoduché a hlavne lacné. Bankári sa tak v snahe udržať si klientov po tom, čo začali naplno platiť pravidlá obmedzujúce úverovanie, pustili vlani v lete znovu do znižovania úrokov. Keďže počet potenciálnych dlžníkov v dôsledku opatrení NBS klesol, jednotlivé finančné domy sa snažili, aby práve k nim prichádzalo čo najviac klientov. Výsledkom bolo rekordné zlacnenie úverov. Na konci roka bola priemerná sadzba z novoposkytnutých hypoték len tesne nad hranicou jedného percenta.

Z nízkych sadzieb neprofitovali len noví žiadatelia o úver, ale aj tí, ktorí hypotéku už istý čas splácajú. Banka im na požiadanie môže zmeniť úrokovú sadzbu alebo sa dlžníci môžu presunúť do inej banky, ktorá im dá výhodnejšie podmienky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa