Napätá atmosféra na úverovom trhu v začiatku roka, ktorú spôsobilo schválenie maximálneho poplatku za predčasné splatenie hypotéky na jedno percento, netrvala dlho. Kým ostatné banky vyčkávali, kto z konkurencie otvorí boj a čím začne presviedčať ich klientov k prestupu, VÚB si pripravovala tvrdú kampaň, ktorá posunula podmienky na trhu na úplne nové úrovne. Ak mala uspieť, potrebovala šokovať, a to sa jej podarilo. Cenou 1,49 percenta pre všetkých (hoci s podmienkami) silne štuchla do konkurentov a najmä tí malí sa jej cenovo museli prispôsobiť.

Snaha získať klienta refinancujúceho starý úver novým sa odrazila aj na celkových výsledkoch za bankový sektor. Ľudia si v drvivej väčšine pri refinancovaní starý dlh navyšujú, pretože pri súčasných nízkych sadzbách si vedia dovoliť väčšie splátky.

Hoci Národná banka Slovenska (NBS) už aj k verejnosti vyslala výzvu, aby sa ľudia zadlžovali rozumne, objem úverov obyvateľstvu aj v prvom polroku podrástol najrýchlejšie v Európe. Len za prvých šesť mesiacov od konca minulého roka prekročil nárast sedem percent. Čoraz viac sa ľudia zadlžujú nielen v súvislosti s bývaním, zintenzívnilo sa i spotrebné úverovanie. Najmä mesiace tesne pred letnými prázdninami ukázali historicky najväčšie nové obchody.

Zlacneli

Nová cenová úroveň, ktorú nastavila v úveroch na bývanie VÚB, potlačila nadol nielen ceny nových hypoték, ktoré sa koncom júna dostali na priemerných 1,9 percenta. Zrýchlil sa aj pokles celkovej výnosnosti portfólií úverov na bývanie. Kým koncom vlaňajška banky dostávali v priemere zo stavu úverov na bývanie 3,6 percenta, v júni to nebolo ani 2,9 percenta. Pre banky to znamená ešte väčší tlak na poskytovanie nových úverov, klienti sa zase dostali sadzbami k úrovniam v eurozóne. Aspoň sadzbami s fixáciou od jeden do päť rokov, ktoré boli najobľúbenejšie. Pokus presunúť záujem klientov na dlhšie fixácie aj desať rokov skúša VÚB v jesennej kampani.

O sedem percent narástol objem úverov na bývanie na Slovensku za pol roka, vôbec najrýchlejšie v Európskej únii

Viac než šesť desatín percentuálneho bodu pri novom zadlžovaní spustili banky od začiatku roka aj pri cenách spotrebných úverov a dostali sa tesne nad desať percent. Júlový mierny nárast sadzieb sprevádzal spojenie Cetelemu s materskou BNP Paribas, ktorých stav úverov prvýkrát vošiel v júli do bankovej štatistiky úverov i vkladov. Podľa analytika NBS Jána Beku v júli pribudlo v spotrebných úveroch 189 miliónov eur, priemerne sa pritom stav spotrebných úverov mesačne zvyšuje zhruba o päťdesiat miliónov eur. Ďalší vývoj sadzieb spotrebných úverov už bude ovplyvňovať aj tento hráč, ktorý sa donedávna rátal k poľu splátkových predajcov.

Nová legislatíva

Úvery na bývanie i spotrebné úvery čaká postupne od budúceho roka séria nových zákonných úprav. Aj keď banky podľa NBS plnia odporúčania k retailovým úverom, ktoré vydala pred dvomi rokmi, predsa sa len dostanú aj do zákonnej formy. Najprv od budúceho roka úvery na bývanie, neskôr by po novele zákona o spotrebných úveroch malo pribudnúť aj opatrenie na spotrebné úvery. To bude platiť nielen pre banky, ale pre všetky firmy poskytujúce spotrebné úvery.

NBS hovorí, že nemieni úverovanie nejako pribrzďovať, len chce, aby sa úverovalo zodpovedne. Trhu vysiela signál, ktorým hovorí, že už môžu byť na hrane. Hlavnou novinkou najprv pri úverovaní bývania a neskôr počas budúceho roka aj pri spotrebákoch bude limit pre 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa