Tlačenie peňazí z dlhodobého pohľadu nedáva finančným domom veľa možností, ako na vkladoch zarobiť. Preto už o pár rokov môže niektorá z bánk skúsiť zaťažiť mínusovými úrokmi aj úspory bežných retailových klientov. O tom, kedy sa to stane, sa týždenník TREND rozprával s finančným analytikom OVB Allfinanz Slovensko Mariánom Búlikom.

Prečo už aj na slovenskom finančnom trhu začali banky účtovať mínusové úroky?

Európska centrálna banka už takmer desaťročie ide cestou kvantitatívneho uvoľňovania, s čím úzko súvisí znižovanie kľúčových úrokových sadzieb a snaha „točiť“ peniaze v ekonomike namiesto ich držania na účtoch. Bankám z držania vkladov na účtoch už dlhé roky vznikajú nemalé náklady. Regulácia banky obmedzuje v tom, kde všade a za akých okolností môžu ukladať hotovostné vklady, a zvyšok musia držať v ECB, ktorá im za úložky účtuje záporné úroky. Banky teda za časť vkladov svojich klientov musia ECB platiť a je len logické, že tento náklad sa snažia preniesť na majiteľov vkladov.

Pri ktorých typoch účtov musia klienti bánk počítať s mínusovými úrokmi?

Téma mínusových úrokov je osobitne citlivá pre bežných občanov. V tomto segmente ešte žiadna banka nenašla odvahu uvaliť na bankový účet mínusový úrok. Pri firmách však banky postupne skúšajú preniesť záporné úroky od ECB priamo na klientov. Je to logický krok a v budúcnosti očakávam, že čoraz viac finančných domov sa bude aj na Slovensku snažiť preniesť platenie záporných úrokov na firemných klientov.

Banky sa už dlhšie snažia motivovať klientov využívať ich ponuku podielových fondov a investovať svoje úspory na finančných trhoch
Marián Búlik

Prečo ako prvé prišli mínusové úroky pri firemných účtoch vedených v zahraničných menách?

V prvom kroku sa banky snažia toto nepopulárne opatrenie zavádzať pri malom počte firemných účtov, ktoré ich však stoja najviac na záporných úrokoch. Logicky začínajú s účtami vedenými v inej mene ako euro s vysokými zostatkami. V tomto prípade je snahou donútiť firmy k tomu, aby svoje prostriedky presunuli inam alebo ich investovali do bankových produktov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa