Minulý týždeň finančno-technologická spoločnosť Wirecard požiadala v Mníchove o ochranu pred veriteľmi. Ako dôvod uviedla nadmerné zadlženie. Nemecký fintech dlhuje 3,5 miliardy eur najmä veľkým bankám ako Commerzbank, ABN Amro či ING. Peniaze dlhuje aj investorom, ktorí nakúpili jeho dlhopisy. Táto správa prišla len týždeň potom, ako sa prevalil v médiách škandál, že tejto spoločnosti chýbajú na účtoch skoro dve miliardy eur, ktoré mali byť jej rezervami proti riziku.

Reputačný problém

Pre Nemecko to je nepríjemný škandál. Wirecard bola firma, ktorou sa krajina chválila ako príkladom úspešného inovatívneho finančného startupu. V roku 2018 sa dostala aj do indexu DAX a jej hodnota sa odhadovala na 20 miliárd eur. Má viac ako 300-tisíc korporátnych zákazníkov po celom svete, a to aj také esá ako Air France-KLM či telekomunikačný gigant Orange. Prípad môže zneistiť aj klientov iných fintechov.

Odborníci na platobné systémy však tvrdia, že ak by aj išlo o účtovný podvod, niekoľko klientov môže od fintechov odísť, ale žiadnu veľkú vlnu neočakávajú. Aj tradičné banky mali v minulosti množstvo škandálov a klienti im neprestali dôverovať. Ak je kauza dôsledkom medzery v zákone, pravdepodobne sa bude plátať novou reguláciou či prísnejším reportingom.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa