Tento výsledok by na začiatku vlaňajška banky pravdepodobne neakceptovali, ale  zároveň by ho brali všetkými desiatimi v júli, keď sa ukázalo, že v prvom polroku sa prepadli o 64 percent. V tom čase však už prišlo uvoľnenie opatrení, začalo sa hovoriť o „dobe postcovidovej“ a o tom, že sa vraciame do normálu.

S pocitom, že leto vírus oslabí, sa opatrenia začali uvoľňovať. A čím voľnejšie boli, tým viac začali banky opäť zarábať. Leto mali napokon lepšie než v roku 2019. Tu sa však dobré správy pre finančníkov končia. Vírus sa vrátil ešte silnejší, a tak stoja finančné inštitúcie pravdepodobne ešte pred náročnejším rokom.

VUB
Neprehliadnite

Banky v druhom polroku chytali zajaca za chvost a zmiernili prepad zisku

Banky v súčasnej kríze do veľkej miery doplácajú na hriechy z minulosti. Tento sektor bol pôvodcom problémov predchádzajúcich kríz. Obrovský problém s bankami bol v USA, Grécku aj v Španielsku. Tomu sa chcú v tejto kríze všetci vyhnúť, pretože keby banky neboli stabilné, ku kríze spôsobenej vírusom by sa pridala ekonomická kríza a zdecimované hospodárstvo by tento úder len ťažko zvládlo. Preto čelia výzvam, aby hromadili kapitál na úkor dividend, po ktorých zase túžia akcionári.

Bankové domy navyše musia za každú cenu pôsobiť stabilným dojmom, aj keď ekonomika okolo nefunguje. Hromadné výbery vystrašených klientov by určite neustáli. Aj z tohto pohľadu sú hospodárske výsledky druhoradé.

NBS trh pripravuje na to, že tento rok môžu byť zisky aj nulové. A keď bankovníctvo negeneruje zisk, je problém. Akcionári bánk môžu stratiť trpezlivosť
a  po--stupne sa začnú sťahovať. Nebudú svoje prostriedky viazať v sektore, ktorý nezarába. Aj keď sú banky zatiaľ stabilné, nie je jasné, v akom stave trh z pandémie nakoniec vyviazne.

Koronavírus môže priniesť aj oklieštenie konkurenčného prostredia, čo pre spotrebiteľov nikdy nie je dobrá správa. Práve ostré konkurenčné prostredie prispieva k tomu, že ceny úverov sú relatívne priaznivé a hypotéky dokonca rekordne lacné. Banky nie sú charita a lacné sú len vtedy, keď také musia byť. Ak sa bude trh koncentrovať, tento tlak sa oslabí.