Ako jej prvý viceprezident bol pri ozdravovaní banky pred privatizáciou a dôležitým mužom bol i neskôr pri prechode banky zo štátneho vlastníctva do rúk súkromného investora. Tým bola začiatkom milénia rakúska Erste Bank. Š. Máj sa rád s úsmevom označuje za inventár Slovenskej sporiteľne, pretože jej venoval takmer celú doterajšiu bankovú prax.

Keď Š. Máj dostal vlani v sporiteľni dirigentskú paličku, prebral ju výborne kapitálovo vybavenú po ukončenom prechode na nový IT systém a úspešnú na retailovom úverovom poli. Čakali ho aj výzvy, ako banku pripraviť na digitalizáciu, ktorá so sebou prináša rozšírenie konkurencie i na nebankových hráčov.

Bankári ocenili Štefana Mája

Výraznejšie než ostatní bankári hovorí o tom, že služby banky musia byť komplexnejšie. Napríklad pri hypotékach banka podľa neho nebude ponúkať len úvery, ale aj rozšírenú službu „bývanie“. Tá pomôže i s výberom nehnuteľnosti či inými ešte nepredstavenými službami. Zatiaľ pomôže s katastrom či znalcom. V skupine Erste na českom trhu testovali i predaj energií cez banku.

Tento rok sporiteľňa predstavila spotrebný úver, ktorý sa dá plne vybaviť na diaľku cez internet a zariadenie s webkamerou. Netreba pri tom žiadne dodatočné papierové podpisy.

Šéf najväčšej slovenskej banky je vášnivý bežec a cyklista, ktorý sa v mladosti i v reprezentačnom drese venoval orientačnému behu. Ako hovorí, tento šport je kombináciou šachu a behania, pri ktorom treba vybalansovať fyzickú námahu s mentálnym nastavením.

I v manažmente rovnako ako v orientačnom behu podľa neho treba rýchlo vyhodnotiť situáciu a dodržiavať zvolený postup, i keď sa po čase môže zdať, že to nebolo najlepšie riešenie. „Musíte si uvedomiť, že vždy nevyhráte, a musíte sa s tým vedieť vyrovnať,“ hovorí.

V sporiteľni zatiaľ vyhráva. Banka ako najväčší úverový dom pod Tatrami vlani zvýšila úverové portfólio o 16 percent. Čistý konsolidovaný zisk stúpol o percento na 185 miliónov eur. Hoci sa návratnosť kapitálu mierne posunula nadol, ustálila sa na stále nadpriemerných 13,8 percenta.