Keď do banky s belgickým kapitálom pred vyše dekádou nastupoval, mal len 34 rokov a v slovenskom bankovníctve vtedy dominovali výrazné mená ako Regina Ovesny-Straka (Slovenská sporiteľňa), Reinard Franz (Tatra banka) či Tomas Spurny (VUB).

Po rokoch sú všetci dávno na iných miestach, no Daniel Kollár v ČSOB zvládol fúziu s Istrobankou, odčleňovanie spoločnosti, ktorú viedol, od českej banky i krízové roky poznačené nižšou ziskovosťou. Hoci ešte pred krízou vôbec nehovoril o tom, že by banka pod jeho taktovkou mohla atakovať niektorú z top troch priečok v sektore, jeho súčasné ambície mieria presne týmto smerom.

Daniel Kollár prišiel do ČSOB z lízingovej spoločnosti ČSOB. Túto firmu sa mu podarilo viesť od základov až do top pozícií na trhu a to isté chcel robiť aj s bankou. Až na to, že v roku 2004, keď nastúpil ako vrchný riaditeľ do zahraničnej pobočky českej ČSOB na Slovensku, bola ČSOB podstatne menšia, než je teraz. Pozíciu v retaili či medzi malými a strednými podnikmi si len budovala, ČSOB bola historicky bankou pre zahraničný obchod. Podrástla až po tom, čo v roku 2008 kúpila Istrobanku.

Len krátko predtým sa slovenská pobočka českej dcéry KBC Bank osamostatnila a stala sa dcérskou spoločnosťou. To D. Kollárovi pri jej ďalšom rozvoji rozviazalo ruky. V oboch prípadoch sa v ňom mohla ozvať aj druhá časť jeho „ja“. Nie je len finančníkom, okrem ekonómie študoval aj techniku, a to pri jeho myslení zohráva úlohu stále. Technika podľa neho dáva človeku obrovský nástroj na pristupovanie k problému, naučí ho algoritmy pre mnohé situácie. A tak uvažuje inak ako čistý ekonóm.

Keďže sú finančné produkty ľahko napodobiteľné, podľa D. Kollára je oveľa podstatnejšie, ako banka komunikuje. Sám je známy neformálnosťou, s podriadenými si tyká. I tým sa zaraďuje skôr k spôsobom mladých technologických firiem. Na druhej strane, o to viac je na pracovníkov náročný. D. Kollár len o jediný bod zvíťazil nad Imrichom Bérešom z Prvej stavebnej sporiteľne a odchádzajúcim Igorom Vidom z Tatra banky.

Výsledky ocenenia Hypotéka roka 2015
Fincentrum & TREND
Hypotéka roka 2015
1 Tatra banka
2 VÚB banka
3 Československá obchodná banka
Refinančná hypotéka roka 2015
1 VÚB banka
2 Tatra banka
3 mBank
Stavebné sporenie roka 2015
1 Prvá stavebná sporiteľňa
Poistenie nehnuteľnosti roka 2015
1 Uniqa poisťovňa - Domov & Štastie
2 QBE Insurance - združené poistenie Klasik a Special
3 Allianz - Slovenská poisťovňa - Môj domov
Poistenie hypotéky roka 2015
1 Generali poisťovňa - Hypo poistenie
2 Axa životní pojišťovna - ActiveLife
3 Allianz - Slovenská poisťovňa - Poistenie hypotéky
Banka bez bariér
Slovenská sporiteľňa
Bankár roka
Daniel Kollár, Československá obchodná banka
Poisťovák roka
Marek Jankovič, Allianz - Slovenská poisťovňa
Špeciálna cena TRENDU za inovatívnosť
Slovenská sporiteľňa za financovanie montovaných rodinných domov
Prameň: Fincentrum & TREND