Do mínusu poštu poslali aj rastúce prevádzkové náklady. Napríklad len osobné náklady narástli v roku 2018 medziročne o štyri percentá na 176 miliónov eur. Celkové prevádzkové náklady, ktoré tvoria okolo 90 percent nákladov podniku, vzrástli o dve percentá na 295 miliónov eur. Tieto náklady sú nadviazané na množstvo pobočiek a ľudí. Aj preto ich štátny podnik nevie pružne osekávať.

Výpadky príjmov z listov by chcel štátny podnik nahradiť rastúcimi príjmami z balíkov. Ich objem aj vďaka rozvoju online obchodu rastie. Lenže balíkový biznis tvorí zatiaľ len 9,2-percentný podiel na výnosoch a vyžaduje veľké investície do pobočiek, elektronizácie platieb a procesov, do balíkoboxov aj do kuriérov. Na to nemá pošta dosť peňazí.

Ako vybalansovať pokles listov

Príjmy by mali pošte zvyšovať aj vedľajšie činnosti ako predaj bankových produktov Poštovej banky či SIM kariet a paušálov od mobilného operátora 4ky. Lenže tie sú v porovnaní s listovým a balíkovým biznisom oveľa nižšie.

Na ilustráciu: výnosy za univerzálne služby (primárne posielanie listov a balíkov) boli v minulom roku vyššie ako 140 miliónov eur. Príjmy z finančných služieb, kam patria napríklad platby SIPO či výplata dôchodkov, dosiahli úroveň necelých 30 miliónov eur. A navyše klesali.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa