Toto svetoznáme turistické centrum dbá na vysoký architektonický štýl svojich hotelov. Čo našinca zaskočí hneď v úvode, sú vzdušné lobby, ktoré majú minimálne jednu stranu otvorenú. Takže vyšliapete po schodoch do vestibulu bez dverí a v lepšom prípade hneď oproti (keďže recepcia je na boku) sa otvorí nehataný výhľad na átrium plné zelene s bazénom či bazénmi. To robí absencia zimy a snaha zachovať vstup do hotela vzdušný aj v páliacom dni.

Vodopády osviežujúce vzduch

Zeleň je v hoteloch na Bali samostatnou kapitolou – je úchvatná, vkusne a umne rozložená všade, kde je to len trochu možné. Raňajkujete teda s povznášajúcim pohľadom na rozkvitnuté stromy a kry. Tráva medzi nimi je dokonale udržiavaná.

Jadrom hotela býva bazén, a to bez ohľadu na to, či je ubytovanie pri mori alebo nie. Nakoniec väčšina hotelových hostí aj tak zakotví po omočení prsta v mori pri bazéne a vodnom bare. Má to aj pragmatické vysvetlenie – na pláži sa nedá veľmi opaľovať, na slnku je naozaj neznesiteľne, takže väčšina turistov nakoniec uprednostní tieň pri bazéne. Pri troche šťastia takto zažijete bazény najrôznejších tvarov a efektov. Napríklad aj s vodopádom, ktorý osviežuje vzduch.

Príkladom od mora „sebestačného“ hotela je SwissBel v Denpasare, hlavnom meste ostrova. Je umiestnený v zastrčenej uličke na periférii medzi ryžovými políčkami beznádejne ďaleko od morských vĺn (hoci ponúkajú službu „shuttle“, teda hotelovým autobusom dopravu na pláž).

Zdanlivo stratený prípad, keď ide o dovolenku pri mori. Lenže stačí vidieť na vlastné oči, aby ste pochopili – hotel s veľkým vzdušným vestibulom je stavaný ako naozaj veľké átrium, v ktorého strede sa nachádza sústava bazénov. A to všetko v láskavom náručí vysoko odrastených paliem a hustého porastu. Kam by ste šli?

Našiel som tu litovský pár, ktorý sa ubytoval na 17 dní, hoci zamilované i zosobášené dvojice sa vedia uspokojiť aj s týždňom.

Bali: Čo na tomto ostrove privádza turistu do úžasu

Zdroj: Gustáv Murín

 

Čo robiť na Bali

 

Najlepšie podmienky na kúpanie a surfovanie sú na juhozápadnom pobreží, na kitesurfing na opačnej strane na juhovýchodnom v Sanure a Nusa Dua. Bali je vhodnou destináciou aj na šnorchľovanie a potápanie, vo vnútrozemí sa dá raftovať, obľúbené sú aj treky na vulkány, napríklad na Gunung Agung. Do národného parku Bali Barat sa zase chodí na pozorovanie vtákov a turistiku.

 

Vyhľadávané sú na Bali aj kurzy varenia alebo jazykové kurzy, ktoré robia mnohé hotely a strediská. V Ubude sa zase dajú robiť kurzy maľovania a rezbárstva, v inej dedine – Celuk sa možno poučiť trocha šperkárskemu remeslu. Medzi obľúbené aktivity turistov patria aj návštevy hinduistických chrámov. Tu však treba mať na pamäti primerané oblečenie – optimálny je sarong, blúzka s dlhým rukávom a šerpa. Úplným minimom je aspoň široká šerpa okolo bokov, zakryté ramená a kolená sú samozrejmosťou, v krátkych nohaviciach alebo sukni nie sú návštevy povolené. (jh)

Vždy s úsmevom

Je známe (a žiaľ, aj často u nás zabúdané), že hostia sa vracajú tam, kde sa stretli s príjemnou obsluhou. Na toto sa môžete na Bali spoľahnúť stopercentne. Našinca až privádza do úžasu vždy usmievavý a ústretový personál.

Na rozdiel od základného pravidla prežitia napríklad v megapolise menom New York, tu sa miestni snažia o očný kontakt a zdravia vás všetci, aj hotelový poslíček, ktorý sa ponáhľa kamsi za bežnou úlohou. Je to aj skvelá orientácia v rámci dňa. Podľa toho, ako vás miestni záhradníci či čašníci pozdravia, hneď viete, v ktorej časti dňa sa nachádzate.

Bali: Čo na tomto ostrove privádza turistu do úžasu

Zdroj: Gustáv Murín

Nemalú príťažlivosť miestnych služieb zvyšuje (v kontraste napríklad s Indiou alebo Malajziou, nehovoriac o Blízkom východe) bezproblémová dostupnosť alkoholu. A to je Indonézia najväčšou moslimskou krajinou na svete.

Iste aj pre túto pohostinnosť bez ohľadu na religiozitu sem ročne príde až 3,5 milióna turistov. To je viac ako 80 percent populácie Bali. A tak až 60 percent obyvateľstva v centrách žije z turizmu, kým na dedinách 70 percent ešte stále žije z pôdy a rybárstva.

Najviac turistov je z Austrálie, ktorí sem prichádzajú v júni až septembri. Nasledujú Číňania z Hongkongu a Malajzijčania zo Singapuru. Medzi Japoncami je nemalé množstvo mladých osamelých diev, ktoré tu vyhľadávajú letné erotické dobrodružstvá. No na to je tu primálo „plážových inžinierov“, lebo ochranka hotelov je pozorná.

Nostalgia sem láka aj Holanďanov, keďže celá krajina bola pôvodne ich kolóniou pod názvom Holandská Východná India. Nasledujú obligátni Nemci, Belgičania a pozoruhodne málo Američanov, pre ktorých je to priďaleko aj napriek moderným leteckým linkám.

Nemalý podiel na obsadení miestnych hotelov majú však aj domáci – mladí ľudia z iných častí krajiny, práve pre uvoľnenú atmosféru vhodnú pre zaľúbené páry i skupiny mládežníkov, čo si tu užívajú anonymitu ďaleko od rodičovskej kontroly. Málokedy preto nájdete inde typické uzavreté strediská len s čisto zahraničnou klientelou.

Turizmus tvorí viac ako polovinu príjmu Bali, po ňom nasleduje produkcia látky zvanej batik, rezbárstvo a kamenárstvo...

 

Najlepšie reštaurácie na Bali

 

Podobne ako sú najlepšie hotely na ostrove v umeleckom mestečku Ubud, dominuje aj medzi najlepšie hodnotenými reštauráciami používateľov Tripadvisoru. Okrem vychýrenej kuchyne je Bali známe aj divokým nočným životom v letovisku Kuta – to je často považované za miestnu Malorku, akurát namiesto Nemcov a Britov sa sem chodia zabávať Austrálčania a mladí z ostatných častí Indonézie, ktorá je moslimskou krajinou a alkohol je tam ťažko dostupný.

 

Väčšina diskoték a barov sa nachádza na ulici Legian, najznámejším nočným klubom je Bounty s niekoľkými pódiami, obľúbeným je aj Espresso-Bar so živými rockovými vystúpeniami alebo Sky-Lounge s elektronickou hudbou. Nočná zábava existuje aj v Ubude, ale tu je sofistikovanejšia, robia tu tradičné tanečné vystúpenia, najlepšie sú v Ubud Palace na ulici Raya Ubud. (jh)

 1. Blanco par Mandif (Ubud)
 2. Bloem‘s Waroeng (Kedonganan)
 3. Warong Legong (Gianyar)
 4. Secret Garden Restaurant (Lovina Beach)
 5. Swept Away (Ubud)
 6. Buda Bakery & Resto (Lovina Beach)
 7. LaRaMona Tapas (Ubud)
 8. Warung Putu (Nusa Lembongan)
 9. Warung Celagi (Amed)
 10. Who‘s Who (Ubud)

Prekvapenia v izbe

Ak prichádzate do hotelov na Bali, zabudnite na štandardné služby. Buď sú vyššie, alebo nižšie, málokedy priemer. Príjemne vás napríklad prekvapí vychladená izba v Bintang Kuta Hoteli, lebo klíma ide nezávisle od plastového kľúča.

Zažil som tam aj pokus o umiestnenie jacuzzi na balkón. Vírivka bola využiteľná bola len teoreticky, lebo cez deň bolo na ňu priteplo. A za ten deň bola vždy tak zanesená prachom z ulice, že sa vám do nej večer naozaj nechcelo.

Momentálny trend presklených kúpeľní s výhľadom do izby tu doviedli do dokonalosti. V hoteli Vasanti je kúpeľňa riešená tak, aby ste z vane mali cez sklenenú stenu nerušený výhľad na televízor v izbe. Samozrejme, ovládač je zatavený v plastovom obale tak, aby ste mohli programy prepínať trebárs aj pri sprchovaní...

Bali: Čo na tomto ostrove privádza turistu do úžasu

Zdroj: Gustáv Murín

Na druhej strane z neznámych dôvodov preferujú len veľké uteráky, malé hľadáte márne. Tiež sa architektovi (alebo to opomenul stavebník?) stane, že v izbe nie je žiadna nočná lampa ani iné osvetlenie pri posteli. Občas tiež nie sú k dispozícii papuče ani župan a výbava kúpeľne je skôr striedma.

Ale to všetko prebije bezpečnosť vlastných vecí, ktorú som nechtiac vyskúšal. Objednal som si na izbu čaj, ale medzičasom som vybehol na poradu do inej izby. Čaj priniesli v mojej neprítomnosti a položili vedľa všetkých mojich miestnych peňazí, ktoré som si neopatrne vyložil. A nebolo ich málo, nechýbala však ani rupia...

Ostrov len pre seba

Ak je Paríž mestom zamilovaných (cudzincov), tak potom Bali je ostrov zamilovaných. Tomu sa, samozrejme, prispôsobuje aj architektúra ubytovania. To sú tie povestné bungalovy s východom rovno na pláž. Pre pocit, že ste „sami“, obetujú napríklad aj to, že tých bungalovov je naozaj len pár a more máte tak akoby len pre seba.

V štýlovej chatke z dreva vás vyjde noc na 200 eur. V neštýlovej „za rohom“ v inom stredisku len 35. Ale na to si budete musieť odskočiť hodinu letom na ostrov Flores. Za 35 eur však musíte zniesť, že WiFi nefunguje a zo slnečného kolektora na jednej chatke preteká voda prúdom, ale celé dni to nikomu neprekáža.

Ak ste však ochotní siahnuť poriadne hlboko do vrecka, na Bali si možno užiť aj ozajstný luxus. Povedzme také Puri Candikuning. Schované uprostred ostrova, kryté džungľou s nádherným výhľadom na jazero. Pôvodne postavené pre bohatého balijského Číňana ako sebestačný komplex s piatimi apartmánmi a masážnymi pódiami. Svojimi službami nastavený na vybranú spoločnosť.

Pred dvomi rokmi otvorený aj vám k dispozícii spolu s dopravou, ak ste ochotní zaplatiť tisíc dolárov za noc. Absolvovali sme tu obed: výborné jedlo, skvelá architektúra a kopa múch...

Bali: Čo na tomto ostrove privádza turistu do úžasu

Zdroj: Gustáv Murín

V hotelierstve na Bali však podnikajú aj Slováci. Firma FPD ponúka stredisko One Eleven v letovisku Seminyak „len za“ 501 eur za noc. Pre dlhoročné páry so sklonom k hádavosti neodporúčam. To by vás tá hádka prišla pekne draho. Ale na obmäkčenie perspektívnej krásky alebo dcéry nádejného bohatého svokra ideálna investícia...

Na celej Indonézii je jedna nepopierateľná výhoda. Keďže tu majú odhadom 17 600 ostrovov, vždy sa ešte dá niekde nájsť ten dovolenkový raj len pre vás, len na vašu mieru.

 

Najlepšie hotely na Bali

 

Najlepšie hotely na Bali sa podľa používateľov Tripadvisoru nenachádzajú pri plážach, ako by sa to predpokladalo, ale vo vnútrozemí v umeleckom mestečku Ubud. Z prvej desiatky zaberajú drvivú väčšinu miest. Konkurovať im dokážu len hotely v prímorskom letovisku Seminyak na juhu ostrova, ktoré je považované za najluxusnejšie na ostrove. Na prvých troch miestach medzi 1129 hotelmi na Bali sa umiestnili hotely Mandapa, A Ritz-Carlton Reserve z Ubudu, The Kayon Resort tiež z Ubudu a Luna2 Studiotel zo Seminyak. (jh)

 1. Mandapa, A Ritz-Carlton Reserve
 2. The Kayon Resort
 3. Luna2 Studiotel
 4. Viceroy Bali
 5. Komaneka at Bisma
 6. The Legian Bali
 7. Komaneka at Monkey Forest
 8. The Samaya Bali Ubud
 9. The Kunja Villas & Spa
 10.  The Damai

Autor je spolupracovník TRENDU.