Najväčší tuzemský podnik stredoeurópskeho agrochemického magnáta a českého premiéra Andreja Babiša ju získal od bývalej jednofarebnej vlády strany Smer-SD. A to aj napriek tomu, že projekt za 310 miliónov eur nevytvára nové, ale len udržiava existujúce pracovné miesta. Väčšie investičné stimuly v pestrejšom mixe, vrátane hotovosti, tu od zmeny režimu dostala len štvorica automobiliek.

Výrazne najmasívnejšia tuzemská investícia najbohatšieho Slováka už stojí aj beží od začiatku tohto leta. A je skutočne rozsiahla. Spleť potrubí, zásobníkov i rôznych iných technológií na výrobu čpavku, ktorý sa potom pretvára na minerálne hnojivá, pokrýva v areáli Dusla až vyše štyroch hektárov. V špičke stavalo závod tisíc stavbárov a inžinierov. Niektoré súčasti novej výrobne sa do Šale mohli doviezť z bratislavského prístavu až po tom, ako sa spevnili viaceré mosty, ktorými s nimi kamióny prechádzali.

No najpodstatnejšie na veci je, že na celú túto parádu Slovensko možno prispeje výrazne menej, ako sa pôvodne čakalo. Vyplýva to z podrobnejšieho opisu pravidiel čerpania pridelenej daňovej úľavy, ktorý predostrel TRENDU generálny riaditeľ Dusla Petr Bláha. Ten týždenníku odprezentoval aj celú novú výrobu čpavku.

Vládna barlička s podmienkou

„Našu novú výrobu čpavku sa nám podarilo zrealizovať aj s drobnou podporou štátu,“ prekvapil šéf fabriky na úvod debaty o daňovej úľave, ktorú kritizovali aj niektoré domáce podnikateľské združenia. Po nesúhlase reportéra, že úľava za 58 miliónov eur je skôr nadštandardná než drobná, to však manažér 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa