Najväčší tuzemský podnik stredoeurópskeho agrochemického magnáta a českého premiéra Andreja Babiša ju získal od bývalej jednofarebnej vlády strany Smer-SD. A to aj napriek tomu, že projekt za 310 miliónov eur nevytvára nové, ale len udržiava existujúce pracovné miesta. Väčšie investičné stimuly v pestrejšom mixe, vrátane hotovosti, tu od zmeny režimu dostala len štvorica automobiliek.

Výrazne najmasívnejšia tuzemská investícia najbohatšieho Slováka už stojí aj beží od začiatku tohto leta. A je skutočne rozsiahla. Spleť potrubí, zásobníkov i rôznych iných technológií na výrobu čpavku, ktorý sa potom pretvára na minerálne hnojivá, pokrýva v areáli Dusla až vyše štyroch hektárov. V špičke stavalo závod tisíc stavbárov a inžinierov. Niektoré súčasti novej výrobne sa do Šale mohli doviezť z bratislavského prístavu až po tom, ako sa spevnili viaceré mosty, ktorými s nimi kamióny prechádzali.

No najpodstatnejšie na veci je, že na celú túto parádu Slovensko možno prispeje výrazne menej, ako sa pôvodne čakalo. Vyplýva to z podrobnejšieho opisu pravidiel čerpania pridelenej daňovej úľavy, ktorý predostrel TRENDU generálny riaditeľ Dusla Petr Bláha. Ten týždenníku odprezentoval aj celú novú výrobu čpavku.

Vládna barlička s podmienkou

„Našu novú výrobu čpavku sa nám podarilo zrealizovať aj s drobnou podporou štátu,“ prekvapil šéf fabriky na úvod debaty o daňovej úľave, ktorú kritizovali aj niektoré domáce podnikateľské združenia. Po nesúhlase reportéra, že úľava za 58 miliónov eur je skôr nadštandardná než drobná, to však manažér 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa