S Hartenbergom vstúpili do asistovanej reprodukcie, výroby výživových doplnkov i produkcie racionálnych potravín. Zdravotníctvo sa pre vyhľadávača dobrých firiem stalo prioritou. Sníva o tom, ako raz bude Hartenberg jednotkou stredoeurópskeho zdravotníctva. Ak by to náhodou nešlo s A. Babišom, má v zálohe aj iných investorov.

Čo sa vám z počiatočných zámerov Hartenbergu podarilo splniť a čo na vás len čaká?

Z Penty som odišiel, aby som mohol byť samostatnejší. A to sa podarilo. Hartenberg je samostatná firma, kde ja a môj manažérsky tím máme dostatočnú voľnosť. Andrej Babiš síce drží vo firme majoritu, ale do práce nám nezasahuje. Chodíme za ním len s pripravenou investíciou, nech sa vyjadrí, či s ňou súhlasí. Je len pasívnym investorom s právom veta pri každej akvizícii. Úspechom je aj to, že už máme na trhu istú reputáciu. Poradcovia nám nosia dealy aj mimo oficiálne spustených tendrov. A podaril sa nám aj náš tím. Je nás vyše desať a vo firme máme útočnejšie, ako aj obrannejšie typy. V hokejovej terminológii už máme dve slušné päťky a ja som hrajúci tréner. Ešte stále musím aj ja sám skórovať, teda vyhľadávať a uzatvárať obchody. Ale čoraz viac sa snažím presúvať veci na kolegov. Pri štarte Hartenbergu som pracoval najintenzívnejšie v kariére. Teraz už vie viac skórovať aj tím. Napríklad akvizíciu jednej z kliník zo západnej Európy teraz finalizuje kolega Martin Konop úplne sám, a to má len 25 rokov. Pridať ešte rozhodne môžeme a chceme v riadení získaných firiem.

Hartenberg výrazne rástol kúpou viacerých firiem medzi predvlaňajším a vlaňajším letom. Odvtedy ste však akoby oddychovali.

Po kúpe prvých dvanástich firiem som zatiahol ručnú brzdu. Nech zastabilizujeme ich vnútro. Z dvesto miliónov eur od Babiša sme doteraz preinvestovali polovicu. Jeho zvyšných sto miliónov eur by sme vedeli zainvestovať aj do jediného týždňa, ale sme opatrnejší. Hľadáme iba veľmi kvalitné firmy, lebo zlý podnik dokáže nakaziť celé portfólio. Človek sa venuje len tej zlej firme a ostatné potom začnú tiež trpieť. Druhú stovku miliónov by sme mali zainvestovať zhruba do záveru budúceho roku.

Keď ste rozbiehali Hartenberg, hovorili ste aj o postupnom priberaní ďalších spoluinvestorov zo sveta západného biznisu. Stále ste však spojený iba s Andrejom Babišom.

V súčasnosti máme voľné peniaze najviac na dva veľké nové projekty, a preto sa už teraz s Babišom rozprávame, čo bude ďalej. Či a v akom objeme bude ochotný vkladať do Hartenbergu ďalšie peniaze. Vo firme máme ambicióznych manažérov, ktorí chcú robiť ďalšie obchody. Zatiaľ s ním ešte nie je finálna dohoda na svete, ale aj v budúcnosti by mali Hartenberg ťahať hlavne jeho peniaze. V úzkom tandeme sa nám rozhoduje veľmi rýchlo a efektívne. No ak by Babiš v budúcnosti angažovanosť v Hartenbergu nezvyšoval, ako plán B mám v zálohe prizvať aj iných investorov. Hoci by to bola širšia zostava s viacerými hlasmi pre rozhodovanie. Nebolo by to už také komfortné ako dnes.

Babišov bankár: V slovenskom zdravotníctve to strašne smrdí

Zdroj: Maňo Štrauch

Rokujete s inými investormi?

Už dlhšie hovorím s dvoma českými i dvomi-tromi rodinami zo západnej Európy. Vedeli by sme s nimi dať dokopy zhruba sto miliónov eur. Hartenberg ich láka, lebo s vloženými investíciami v ňom získajú aj čiastočné rozhodovacie právomoci. V globálnych fondoch by boli jedným z mnohých. U nás ozajstní partneri.

Dnes vlastní takmer 88 percent Hartenbergu Andrej Babiš, vy desatinu a menší dvojpercentný podiel člen predstavenstva Agrofertu Libor Nemeček. Dostanú sa časom medzi spoluvlastníkov fondu aj vaši najlepší manažéri?

Iste. Ak budú manažéri pracovití a budú mať výsledky, dostanú sa aj medzi spoluvlastníkov. Už aj dnes to robíme tak, že moji kolegovia majú zo zverených projektov podiely na zisku. Nie sú síce spoluvlastníkmi našich dcér, ale zisky sa delia aj na nich. V budúcnosti to chcem robiť tak, že mne by zostala polovica zisku projektovej firmy Hartenberg Capital, ktorá spravuje samotné firmy Hartenberg Holdingu. Všetko ostatné pôjde mojim kolegom.

Ako vplýva na Hartenberg škandál Andreja Babiša s „Čapím hnízdom“? Keď táto farma údajne na čas „odišla“ z jeho majetku iba fiktívne, aby na ňu mohol načerpať podpory z európskych fondov. A tak nad ňou dnes visí možné podozrenie zo subvenčného podvodu. Neobávate sa, že by sa kvôli tomu mohol dostať do problémov aj Hartenberg?

Nie. Nás sa to nijako nedotýka. Verím, že v konečnom dôsledku to bude právne čisté. Lebo viem, že v Agroferte neurobia nič, pokiaľ nemajú hneď viacero právnych posudkov, že to bude v súlade so zákonom. A aj po tomto škandále vyšli v Česku prieskumy, že Andrej Babiš je po prezidentovi stále druhý najdôveryhodnejší politik s polovičnou dôverou. A jeho strana ANO má naďalej najvyššie preferencie. Takmer tridsať percent.

Využívate aj vo firmách Hartenbergu nejaké vládne podpory a dotácie?

Nie. Ešte aj platby štátu za genetiku a umelé oplodnenie sú v Česku pre všetkých poskytovateľov rovnaké, takže ani našim klinikám nikto nemôže hovoriť, že by sme ťažili z Babišovej politiky. Zdravotné poisťovne platia každému rovnako, a tak o tom, kam prídu páry na umelé oplodnenie, rozhoduje len kvalita ponúkaných služieb. V Česku nás napríklad chceli vtiahnuť do debaty, že máme stáť za tým, že štát bude možno prispievať na umelé oplodnenie aj starším ženám nad štyridsať rokov. Dnes je to obmedzené len pre ženy do 39 rokov. Ihneď som volal našim lekárom a pýtal sa ich, o koľko by nám poisťovne posielali viac. Odpoveď bola, že naše české kliniky majú ročne len zhruba tridsať štyridsiatničiek a poisťovňa by nám teda poslala navyše len okolo 30-tisíc eur. Celkové tržby našich kliník však predstavujú 65 miliónov eur. Je nám naozaj úplne jedno, či štát prispeje aj ženám nad štyridsať rokov alebo nie.

Spojenie s Babišom nás, naopak, v čerpaní štátnych podpôr brzdí. V hlave máme aj vybudovanie novej nemocnice, pre ktorú by sme vedeli zo zdravotného poistenia akceptovať aj nižšie platby za zdravotné výkony, ale na výstavbu samotnej budovy by sme potrebovali čiastkovú dotáciu. Česko má síce na nemocnice pripravené aj eurofondy, ale my uvidíme, či do tejto výstavby vôbec pôjdeme. Andrej Babiš môže povedať, že radšej o tú dotáciu nežiadajme, aby nevznikol konflikt záujmov. Ja by som do toho išiel. S tým, že žiadosť o dotáciu vopred zverejníme.

Babišov bankár: V slovenskom zdravotníctve to strašne smrdí

Zdroj: Maňo Štrauch

V Česku sa uvažuje o tom, že by ministri mali vlastniť najviac 40 percent nejakého podniku. Pozeráte sa na to s obavami? Ak by chcel byť potom Andrej Babiš naďalej vo vláde, musel by predať aj majoritu v Hartenbergu. A vám by sa tam dostal nový partner.

Andrej Babiš na prípadnú nutnosť predaja svojich firiem odpovedá už dlhšie tým, že ich jednoducho dá manželke alebo do rodinného fondu. Prípadná zmena bude potom v tom, že pripravené investície Hartenbergu nebudeme nosiť na finálne odobrenie jemu, ale trebárs jeho manželke či inému zástupcovi rodiny.

Ak by Andrej Babiš v budúcnosti angažovanosť v Hartenbergu nezvyšoval, ako plán B mám v zálohe prizvať aj iných investorov

A aj keby niekedy naozaj predával podiely v Hartenbergu, mám na ne predkupné právo, a teda žiadny nečakaný partner sem nepríde. Teraz, samozrejme, nemám stovky miliónov eur na prípadné vyplatenie pána Babiša, ale ak by k tomu prišlo, sám sa pokúsim nájsť nových investorov. Spomínal som napríklad plán B s piatimi rodinami z Česka a zo západnej Európy. Alebo by sa dal Babišov podiel na burzu. To všetko sú však len úvahy. Reálne o ničom takom s Andrejom Babišom nehovoríme.

Andreja Babiša ste poznali ešte ako výkonného šéfa Agrofertu. Zmenila ho politika?

Viac teraz vníma sociálne rozdiely. Keď nastupoval na ministerstvo financií, chcel tam ako tvrdý biznismen ušetriť na štátnych zamestnancoch. Ale nakoniec išli ich platy vyššie. Videl, že radoví zamestnanci majú naozaj málo, a zmenil názor. Hoci českí podnikatelia ho kritizujú za to, že súhlasil s pridávaním štátnym zamestnancom. V politike sa naučil viac pristupovať na kompromisy.

Pri vstupe do českej politiky Andrej Babiš vyhlásil, že zmení Česko k lepšiemu – krajina bude úspešnejšia a bude sa tam žiť slušnejšie. Veľa toho zrejme nezmenil a u voličom naďalej boduje skôr dobrým politickým marketingom.

Českí biznismeni z jeho strany najviac vnímajú zavedenie elektronických pokladníc. Menší podnikatelia to, samozrejme, kritizujú, lebo sú to povinnosti navyše. Ale väčšie podniky vítajú, že dane musia platiť všetci a podmienky na podnikanie sú vyrovnané.

Nečakalo sa však od neho viac?

On sám však hovorí, že veľa vecí nedokáže presadiť cez ostatných vládnych partnerov. V zdravotníctve chcel zmeniť viacero vecí, ale nepresadil nič. Chcel zvýšiť dane pre hazard, čo sa mu aj podarilo, ale je tu okolo toho množstvo hádok. Bojuje aj proti podvodom s DPH, čím výrazne zvýšil príjmy štátu.

Babišov bankár: V slovenskom zdravotníctve to strašne smrdí

Zdroj: Maňo Štrauch

Zamietol už Andrej Babiš nejakú investíciu, ktorú ste mu pripravili a navrhli?

Nie. Všetky obchody zatiaľ schválil. Iba v zopár prípadoch, keď sme sa ešte len začali po niečom pozerať, nás hneď na úvod stopol, že sa mu nepáči protistrana. Biznis mohol byť dobrý, ale jemu to ľudsky nesedelo. Zrejme z hľadiska jeho niekdajších skúseností s tými ľuďmi.

Ako ťažko sa rokuje s Andrejom Babišom, keď má niekto z vás iný názor? Lebo je o ňom známe, že zo svojich pozícií veľmi nerád ustupuje.

Mám skôr opačnú skúsenosť. Stalo sa mi už, že som mu niečo poslal a on zareagoval negatívne. Ale potom som s ním k tomu sedel, viac som mu to osvetlil a on to schválil za pár minút. Je veľmi pragmatický.

Ako často komunikujte s Andrejom Babišom? Bombarduje vás aj svojimi nočnými esemeskami ako manažérov Agrofertu?

Esemesky mi od neho chodia až po siedmej. Iba e-maily už od štvrtej ráno. Je neskutočne pracovitý. To mu treba uznať. Keď mu o jedenástej v noci pošlem e-mail, tak buď mi odpovie do pol noci, alebo ráno po štvrtej. Do práce nám však zasahuje iba tým, že odobruje akvizície. Stretávam sa s ním raz za dva týždne. Je veľmi rýchly. V Pente sme projekt prerokúvali na investičnej komisii dlhé hodiny i dni. U Babiša trvá schválenie projektu medzi piatimi a pätnástimi minútami. Detailnú investičnú komisiu si suplujeme iba my s kolegami z vnútra Hartenbergu.

Naše kliniky budeme držať a ďalej rozširovať iba sami, ale v iných firmách si pri dobrej ponuke vieme predstaviť aj spoluinvestorov

Ako ste spokojný s jednotlivými biznismi, ktoré ste dosiaľ rozbehli?

Naše firmy rastú o päť až desať percent ročne. Tržby našich kliník sme od nášho vstupu zdvihli o tridsať percent. Naše spoločnosti majú dnes veľmi dobré čísla okrem jedinej. Iba naša najmenšia firma – pražská gynekologická nemocnica Gyn Centrum – zatiaľ zaostáva za plánom. Je na nule. Robia sa tam ťažké gynekologické operácie, na ktoré štát, bohužiaľ, zmenil platby zo zdravotného poistenia. Nechceli sme však meniť zameranie tejto nemocnice, lebo je dobrým doplnkom našej nosnej asistovanej reprodukcie a celkovej starostlivosti o ženy. Gyn centrum budeme viac integrovať s výrazne väčším Iscarom. V Prahe pre ne ideme stavať novú nemocnicu s poliklinikou. V jednom väčšom balíku to bude lepšie plniť čísla.

Vo výrobcovi výživových doplnkov Imunoglukan i producentovi racionálnych potravín Good Food ste už vlani začali hovoriť o veľkých investíciách do ich rozšírenia. Realizuje sa to?

Áno. Bratislavský Imunoglukan bude mať novú, raz takú veľkú fabriku v Lehniciach. Už sme tam kúpili halu a teraz ju vybavujeme technológiami. Produkty Imunoglukanu sa nám darí dostávať na nové trhy. Sme už vo Vietname i Francúzsku a ešte pracujeme na Kanade, Turecku, Indonézii či Južnej Afrike. Poľského výrobcu Good Food sme už rozšírili o polovicu a teraz diskutujeme o ďalších investíciách. Lebo opäť nestíhame pokrývať dopyt. Firma vyváža až dve tretiny produkcie hlavne do západnej Európy.

Váš najrozsiahlejší biznis s asistovanou reprodukciou pod strechou firmy Future Life rastie, lebo čoraz viac párov má problém počať deti a sú ochotné zaplatiť za pomoc medicíny. Na druhej strane sa veľa klientov sťažuje, že k želaným deťom sa aj tak nedopracujú. Aká je vaša úspešnosť počatia v porovnaní s konkurenciou?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa