Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR podporila odporúčanie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), aby vláda uvoľnila na podporu ekonomiky v tomto roku takmer dve miliardy eur. „Niektoré sektory už skoro rok prežívajú v červených číslach a hrozí, že by nemuseli túto krízu prežiť a stratili by sa z produkčnej kapacity našej ekonomiky,“ povedal prezident AZZZ SR Tomáš Malatinský (na foto). Väčšina podnikateľov sa podľa neho ešte nespamätala z prvej a druhej vlny pandémie a má vyčerpané finančné rezervy.

„V sektore malých firiem rastie platobná neschopnosť, čo môže spôsobiť mnohým podnikom či živnostníkom vyhlásenie bankrotu,“ povedal T. Malatinský. Pripustil, že niektoré z opatrení štátnej pomoci firmám pomohli, ale mnohé sú v existenčných problémoch nie vlastnou vinou, a preto by pomoc mala byť adekvátnejšia. Dvojmiliardovým stimulom by sa podľa šéfa AZZZ zabránilo prípadnému bankrotu životaschopných firiem, čo sa v budúcnosti ekonomike vráti.

Joe Biden
Zdroj: TASR/AP

Biden naleje bilióny do infraštruktúry. Čo na to dolár?

Americký prezident Joe Biden prekvapuje razanciou svojej fiškálno-expanzívnej politiky. Predstavil nový balík rozpočtových opatrení v objeme 2,25 bilióna dolárov, ktoré pôjdu najmä na infraštruktúru. Nasledovať má ďalší bilión dolárov na napĺňanie cieľov v sociálnej oblasti a zdravotnej starostlivosti. 

Český ekonóm Lukáš Kovanda sa v komentári pre TREND pozastavuje aj nad tým, že tieto výdavky majú byť financované vyššími daňami a rušením daňových úľav pre firmy. J. Biden chce zvýšiť podnikovú daň z 21 na 28 percent a minimálnu daň zo zahraničných ziskov podnikov z približne trinástich na 21 percent.

O proticovidovom balíku 1,9 bilióna dolárov schválenom predtým exminister financií USA a vplyvný ekonóm Larry Summers vyhlásil, že môže vyvolať „inflačné tlaky nevidené po generáciu, ktoré poznamenajú hodnotu dolára a finančnú stabilitu.“ Po oznámení ďalších balíkov sa Summersova obava zrejme ešte znásobí.

Krach, ktorý ukázal, že z finančného systému USA je kasíno

Finanční analytici po celom svete ostali zmätení. Nerozumeli, prečo sa ViacomCBS stal najrýchlejšie rastúcou firmou na burze. Od začiatku roka do 22. marca jej hodnota vzrástla o 174 percent. Potom sa ukázalo, že je za tým rodinná kancelária Archegos vedená Billom Hwangom, ktorá na báze prime brokerage kooperovala s veľkými svetovými bankami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa