Čo sa týka papierovej byrokracie, ekonómka vo firme si trhá vlasy,“ hovorí Tomáš Múdry, majiteľ odevnej firmy Rutex z Drietomy pri Trenčíne. Nákladovo citlivý odevný sektor, v ktorom vymiera kvalifikovaná pracovná sila, ťažko nesie najmä razantný nárast minimálnej mzdy v posledných rokoch. Viacerí domáci vlastníci menších firiem sa obávajú, že keď to takto pôjde ďalej, slovenská odevná produkcia čochvíľa zanikne.

Ťažko skúšané odvetvie

Boli to zlaté časy. Začiatkom 90. rokov sa rozbehla drobná domáca odevná výroba. Začínajúci podnikatelia štartovali skromne a postupne rozširovali kapacity. Po páde socializmu bol na trhu hlad po spotrebnom tovare, a tak ani odbyt oblečenia rôzneho druhu nepredstavoval zásadný problém. Odevný biznis sa však časom začal kaziť a dnes je všetko inak.

Vrásky na čele majiteľov firiem prehĺbila lacná konkurencia z východných krajín. Aj slovenské textilky začali plniť úlohu pracovnej dielne pre zahraničných zákazníkov. Od konca roka 2008 skúšala odolnosť brandže hospodárska kríza, skresávanie kapacít a prepúšťanie.

Posledné roky ju najviac trápi tlak na náklady spôsobený vládnou politikou. Zosilňuje ho najmä rast minimálnej mzdy, ktorá za posledné dva roky stúpla o dvadsať percent.

platy graf
Zdroj: Trend.sk
platy graf

Zdroj: Trend.sk

Zárobky šičiek patria k najslabším na trhu práce a každé zvýšenie platov zamestnávateľa zabolí. Odevné firmy s vlastnou výrobou i značkami napriek ťažkostiam silnejúci tlak zatiaľ absorbujú. Neraz sú to rodinné podniky, ktoré ťahajú biznis dlhé roky s tými istými zamestnancami.

Poznajú ich rodiny, životné príbehy a nie je pre nich jednoduché zatvoriť „krám“ a poslať ich na dlažbu. TREND navštívil tri menšie slovenské odevné firmy. Zaujímal sa, ako žijú, a pýtal sa majiteľov aj na to, vďaka čomu sa im darí presadiť na trhu v náročných podmienkach. 

pocet zamestnancov produktivita prace graf
Zdroj: TREND.sk
pocet zamestnancov produktivita prace graf

Zdroj: TREND.sk

Čo pomáha prežiť slovenským odevníkom

  • segmentová špecializácia
  • veľkoobjemové zákazky
  • rodinný charakter firiem
  • odhodlanie majiteľov

Jedna z posledných pletiarní

Malý flexibilný výrobca odevov

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa