Navonok sa môže zdať, že nebyť aktuálnych problémov s nedostatkom polovodičov, automobilový priemysel by už bol z najhoršieho vonku. Naznačila to nedávna analýza spoločnosti Ernst & Young, podľa ktorej bol zisk najväčších automobiliek už po prvom štvrťroku 2021 po odrátaní úrokov a daní oproti predchádzajúcim desiatim rokom najvyšší.

Hella
Neprehliadnite

Koncern Hella presúva časť vývoja a nákupov na Slovensko

Analytici sú však v predpovediach pre odvetvie opatrní. Rekordy z prvého kvartálu tohto roka totiž v mnohom súviseli s úspornými programami, ktoré koncerny zavádzali ešte pred pandémiou a počas nej ich rozšírili.

Čipy ovplyvnia výsledky

Aj slovenský automotive sa snažil fungovať efektívnejšie, nadýchnuť sa a najmä využiť dopyt, ktorý rok 2021 priniesol nečakane rýchlo. Záujem o vozidlá z rôznych segmentov je celosvetovo silný a ťažia z toho všetky automobilky na Slovensku. Ich produkciu i hospodárske výsledky však dlhodobo ovplyvňuje nedostatok čipov. Naplno sa to síce prejaví až na výsledkoch za celý rok 2021, no fungovanie výrobných podnikov dostáva zabrať už dnes.

Slovenskému automobilovému sektoru sťažuje výrobu to, že nedostatok polovodičov je globálny a nedá sa mu vyhnúť. Mnohé firmy nielen v dodávateľskom reťazci sa na túto situáciu nemali ako pripraviť a aj automobilky na území našej krajiny sa musia spoliehať len na materské koncerny, od ktorých očakávajú zabezpečenie postačujúceho množstva súčiastok na výrobu.

Bratislava - Devínska Nová Ves - Volkswagen Slovakia, a.s. - závod - výroba automobilov - karosáreň
Zdroj: Archív Volkswagen

Spomínané prekážky už v prvom polroku spôsobili vynútené krátkodobé prerušenie výroby vo všetkých štyroch hlavných automobilových výrobných podnikoch a najhoršie je, že tento stav bude pretrvávať aj v ďalších mesiacoch. Na druhej strane práve vďaka exportne zameranej produkcii plávajú tunajší lídri v automotive v oveľa pokojnejších vodách než ostatní.

Silu slovenského automobilového priemyslu v súčasnej situácii naznačili oznámené investície v rokoch 2020 a 2021. Masívne investície v hlavných výrobných podnikoch potvrdili, že na globálnej úrovni sa so Slovenskom stále počíta.

Investície nepribrzdili

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa