Automatizácia bude mať veľký vplyv na automobilky a ich dodávateľské reťazce, ktoré tvoria významný podiel zamestnanosti na Slovensku.

V budúcnosti môže miera automatizácie, ktorá je v tomto segmente v plnom prúde, zapríčiniť zánik 30 až 40 percent pracovných miest. Slovenské automobilky pritom zamestnávajú zhruba 177-tisíc ľudí. Vyplýva to z analýzy štatisticko-výskumnej spoločnosti Trexima Bratislava.

Firma vyzdvihla, že Slováci by sa mali špecializovať na činnosti, v ktorých sú ľudské schopnosti a jedinečnosť nezastupiteľné.

„Slovensko patrí medzi prvých 20 krajín, v ktorých je zastúpenie robotov v priemyselnej výrobe najvyššie,“ priblížil analytik spoločnosti Štefan Brna, odvolávajúc sa na údaje Medzinárodnej federácie pre roboty (IFR). V porovnaní s celoeurópskym priemerom je vo fabrikách na Slovensku hustota priemyselných robotov vyššia takmer o 50 percent.

Na snímke nová investícia závodu spoločnosti Nestlé Slovenko v Prievidzi do robotizácie.
Neprehliadnite

Prácu v priemysle ovplyvní automatizácia. Zamestnanci musia zabrať, aby obstáli

Robotizáciu a digitalizáciu urýchlila aj pandémia nového koronavírusu. Trexima na základe svojich štúdií dospela k záveru, že Slováci nie sú veľmi flexibilní a prispôsobiví, čo sa týka trhu práce a zamestnania.

„Tento fakt potvrdzuje aj vyhlásenie OECD, podľa ktorej Slovensko patrí ku krajinám, ktoré robotizácia ohrozuje najviac, a zároveň obsadzuje nelichotivé umiestnenia v štatistikách o ochote zamestnancov vzdelávať sa v dospelosti a v neskoršom veku,“ uviedla v správe.

Na druhej strane, z dlhodobého hľadiska nové technológie dokážu vytvoriť viac pracovných postov, než ich bolo zrušených. 

Topmanažéri po pandémii ináč vnímajú vzťahy

Štúdia poradenskej spoločnosti Egon Zehnder ukázala, že na popredné miesta priorít topmanažérov svetových firiem sa dostala sebareflexia a osobný rozvoj, viac si uvedomujú sami seba a chápu, že kľúčom k prosperite je zlepšenie ľudskej stránky vedenia.

Zvýšené požiadavky na rovnosť na pracovisku a hybridný systém práce dramaticky transformujú firemnú kultúru. Preto aj CEO po celom svete prehodnocujú svoju úlohu a metódy riadenia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa