Celosvetovo si pandémia koronavírusu vyžiadala obzvlášť krutú daň od mnohých známych módnych značiek a ani tradičnému maloobchodu sa počas posledných dvoch rokov nedarilo. Kríza nastavila módnym návrhárom celkom inú latku. Kto sa prispôsobil, ten vyhral.

Vlastnou cestou

Už pred epidémiou covidu-19 smeroval módny priemysel viac k udržateľnej, menej honosnej a „načačkanej“ móde, ktorá je pohodlná, dá sa ľahko udržiavať a dlho nosiť bez toho, aby sa opozerala a po troch praniach zničila. Touto sympatickou inovatívnou cestou ide aj slovenská módna návrhárka Jana Gavalcová.

Krôčik po krôčiku kráča vlastnou cestou. Je originálna, stavia na starých slovenských tradíciách (modrotlač, prvky krojov, čipka, výšivka), sleduje aktuálne dianie, reaguje na zmeny na trhu a požiadavky klientov, prispôsobuje sa situácii a vice versa – situáciu prispôsobuje svojim predstavám.

Nie, určite nenadbieha všeobecnému vkusu. Svojou kreativitou a originalitou, nevšednými spojeniami a spoluprácou na výnimočných projektoch a s ľuďmi nastavenými podobne tvorivo ako ona, ktorí sa nevzdávajú, ho dvíha na vyššiu úroveň. Nenásilne, prirodzene. Takto vznikla aj jej kolekcia športovo-ležérneho oblečenia na voľný čas – ako spojenie jej kreatívneho vnútra a športového ducha našej najlepšej lyžiarky Petry Vlhovej.

S Petrou si sadli

Spolupráca, pri ktorej sú zainteresovaní naladení na jednu vlnu, prináša radosť a výsledky. „Peťa ma oslovila prostredníctvom môjho dlhoročného kamaráta fotografa Martina Fridnera,“ ozrejmuje J. Gavalcová začiatok spojenia so slovenskou kráľovnou zjazdového lyžovania.

„Martin dlhé roky fotí aj Peťu, a keď zháňala šaty na kamarátkinu svadbu, Martin ju poslal k nám do ateliéru [Atelier Gavalcova – pozn. TRENDU]. Za seba si dovolím povedať, že Peťa je veľmi sympatická a hneď sme si sadli,“ hovorí dizajnérka, podľa ktorej víťazka svetového pohára sezóny 2020/2021 nemá veľa času zamýšľať sa nad módou a outfitmi, čo si na akú príležitosť obliecť.

„Na druhej strane Peťa vie, v čom sa cíti dobre, aké farby jej sadnú, a šaty na svadbu sa na prvý raz podarili a bola spokojná,“ usmieva sa J. Gavalcová a dodáva, že lyžiarska šampiónka si pri tejto príležitosti v jej ateliéri nakúpila niečo do svojho šatníka.

Dôležitá návšteva

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa