Založenie nie je vznik

V minulom roku poslanci národnej rady schválili návrh zákona, ktorý rezort školstva pripravil ešte pod vedením bývalého ministra Petra Plavčana. Tak ako sa v roku 2002 transformovali slovenské vysoké školy, mala sa konečne transformovať aj SAV i jej ústavy. Z príspevkových a rozpočtových organizácií sa mali stať verejné inštitúcie nielen s vlastnou právnou subjektivitou, ale aj vlastným majetkom.

O tom, že sa tento krok odkladal úplne bezdôvodne, svedčí skutočnosť, že v českom prostredí k nemu došlo už v roku 2005 a dnes tento model nik nespochybňuje.

Keď sa zákon o transformácii SAV stal platný a účinný, tak by v právnom štáte, v ktorom platí princíp právnej istoty, premena váženej a významnej vedeckej inštitúcie už bola nezastaviteľná. Ale ako sa ukázalo, ministerka M. Lubyová s podporou koaličnej väčšiny túto transformáciu svojvoľne zastavila. Stalo sa tak za cenu brutálneho porušenia zákona, ktoré sprevádzali mnohé lživé a zavádzajúce vyhlásenia členky vlády, nominantky SNS.

Ako skonštatoval poslanec Miroslav Beblavý (Spolu – občianska demokracia), „bol to osobný projekt pani ministerky a ona sa doň vložila s osobnou vášňou a vervou“. Zneužila pri tom 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa