Tabuľkové počty vojakov verzus realita. Ozbrojené sily dlhodobo nebojujú s vonkajším nepriateľom, ale s problémami na domácom poli, pretože sú personálne poddimenzované. Súčasné vedenie Ministerstva obrany SR chce preto pre vojakov vytvoriť atraktívnejšie podmienky, konkrétne opatrenia však zatiaľ nie sú známe. Armáda napriek nižším počtom ľudí dokáže plniť niektoré nevyhnutné úlohy. Vojaci napríklad pomáhali polícii pri pandémii ochorenia Covid-19.

Prácu vojakov vyzdvihol aj predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO). „Môžem povedať, že sa pripravujú opatrenia, ktoré majú zatraktívniť vojenské povolanie. Pomôcť, paradoxne, môže aj ekonomická situácia, pretože ozbrojené sily ponúkajú dostatočné sociálne benefity,“ povedal J. Krúpa pre TREND. V súčasnosti sa úroveň naplnenosti kapacít vojakov približuje k 80 percentám. Presné počty sa hýbu každým dňom podľa prijímacích konaní a ďalších aspektov.

„K 1. júlu tohto roka bolo naplnených 77,17 percenta tabuľkových miest profesionálnych vojakov v rámci Ozbrojených síl SR,“ ozrejmil pre TREND tlačový odbor rezortu obrany. V praxi ide o tisíce ľudí, tabuľky sú totiž nastavené približne na 20-tisíc ľudí, z ktorých časť tvorí administratíva. V súčasnosti je vojakov o niečo viac ako 12 700.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa