Arca Capital sa chváli tým, že má veľmi dobre rozložený biznis v rôznych odvetviach hospodárstva od energetiky až po cestovný ruch. Bežne uvádza, že na jej „materskej lodi“ je viac ako 150 firiem.  Lenže všetky ich vypátrať a ohodnotiť ich finančné zdravie či hodnotu je veľmi ťažká úloha.

Najnovšie do médií presiaklo, že niektoré firmy, ktoré Arca kúpila, tvrdia, že na jej palube vlastne nie sú. Napríklad taká celulózka vo Vranove. Koľko sa asi takých čiernych pasažierov vezie na palube?

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Dravá Arca Capital narazila na mantinely vlastného biznis modelu

Príliš drahé cudzie zdroje

Zdroje TRENDU naznačujú, že firiem v portfóliu dravých finančníkov zďaleka nemusí byť až toľko a navyše nie sú všetky ich dcéry či vnučky finančné zdravé. Skôr by sa dalo povedať, že mnohé z nich sú kapitálovo podvyživené a podľa toho podávajú aj výkony.

Niektoré majú dlhodobé straty, iné záporné imanie, veľa z nich má vysoké zadlženie. Napríklad IT firma Card-Net je zadlžená oproti vlastnému majetku až na 341 percent. Dovolenkový rezort Gothal Residence má 95-percentnú zadlženosť.

Cudzí kapitál sa v biznisoch Arcy objavuje až príliš často. Na tom by nebolo nič zlé, keby firmy z požičaných peňazí prosperovali a vracali úvery. Lenže cudzie zdroje v podobe zmeniek či dlhopisov sú často veľmi drahé a nie vždy sa firmám darí vrátiť požičané. Aj preto Arca Investments, materská loď skupiny, nedávno požiadala o ochranu pred veriteľmi.

Navyše, flotile firiem a firmičiek sa akosi požičaný kapitál nedarí premieňať na zisky. Pri začínajúcich spoločnostiach či startupoch by to bolo ešte akceptovateľné, lenže stratové sú aj dlhoročné biznisy Arca Capital ako napríklad potraviny Delia.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa